lew w snach
INTERPRETACJE

Zwierzęta w snach – Co oznaczają?

Śnią się ludziom na całym świecie. Czasem są spokojne, czasem agresywne. Czasem atakują, a czasem po prostu je obserwujemy. Zwierzęta w snach. Co oznaczają? Jak interpretować sny, w których się pojawiają?

Ogólne zasady interpretowania snów

Zacznijmy od podstaw. Większość snów dotyczy naszego wnętrza i komentuje wewnętrzne procesy psychiczne – ta reguła jest uniwersalna i dotyczy wszystkich snów, niezależnie od tego czy bohaterem jest człowiek czy zwierzę. Dlatego interpretując sny z motywem zwierząt warto przypomnieć sobie najpierw jak interpretujemy sny, w których występują inni ludzie.

Otóż najczęściej osoby takie jak „jakaś kobieta”, „jakiś mężczyzna” czy też ktoś z dalszych znajomych to po prostu „części naszej osobowości”, w snach reprezentują oni część naszej psychiki. Tak jest w większości snów, choć oczywiście nie we wszystkich. Wprawdzie nie ma sztywnych reguł pozwalających jednoznacznie stwierdzić, w jakim znaczeniu śni się dana osoba, jednak ludzie reprezentujący w snach samych siebie, to z reguły osoby, z którymi mamy aktualnie intensywne relacje emocjonalne  – pozytywne lub negatywne (np. chłopak, w którym się kochamy, albo sąsiad który działa nam na nerwy). Dalsi znajomi lub osoby nam zupełnie obce to z kolei w naszych snach raczej po prostu różne części nas samych.

Ta zasada przydaje się w interpretowaniu snów, w których występują zwierzęta. Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której koty, psy, lwy, węże i inni przedstawiciele fauny, reprezentują po prostu różne, bardziej zwierzęce, instynktowne części nas samych. Ale możliwe są także inne sytuacje – zwierzę w śnie może symbolizować też kogoś z naszego otoczenia, szczególnie osobę, z którą łączą nas silne więzi emocjonalne (np. współpracownik z którym mamy konflikt). W niektórych rzadkich przypadkach zwierzę ze snu może reprezentować także samego siebie (np. śni się ukochany pies, który już odszedł). Za chwilę przyjrzymy się bliżej wszystkim trzem sytuacjom.

Analizując sny o zwierzętach trzeba pamiętać o tym, że:

  • Zwierzę samo w sobie nie jest ani dobre ani złe. Stanowi po prostu część natury. Zwierzę może stać się groźne, na przykład gdy wyczuwa niebezpieczeństwo, gdy jest bardzo głodne lub staje na straży swojego terenu.
  • Każde zwierzę ma swoje cechy charakterystyczne, które wyraźnie odróżniają je od innych zwierząt.
  • Zwierzęta są też bohaterami baśni, bajek, legend i mają własną symbolikę w nieświadomości zbiorowej.

Zwierzęta jako instynkty

Wielu psychologów uważa, że zwierzęta w snach symbolizują instynktowne części naszej natury. Jeśli jesteśmy odcięci od naszej intuicji lub nasze instynkty w jakiś sposób zostały zranione, będzie to się odbijać w treści naszych marzeń sennych – wtedy mogą śnić się nam na przykład ranne zwierzęta albo zwierzęta, które nas atakują, stanowią dla nas zagrożenie. Przykładowo kąsający wąż często śni się młodym dziewczynom lub osobom, które w jakiś sposób czują się zagrożone własną seksualnością. Z kolei przyjazne zwierzęta świadczą o dobrej relacji ze swoimi zmysłami.

Jakie są cechy danego zwierzęcia?

Niezależnie od tego jakie zwierzę pojawiło się w twoim śnie – kot, pies, wąż, lew czy aligator, analizując sen, zapytaj się siebie jakie są cechy danego zwierzęcia, czym się ono różni od innych zwierząt, czy jest dzikie czy udomowione, w jaki sposób się zachowuje w swoim naturalnym środowisku, jak zdobywa pokarm. Wypisz wszystkie skojarzenia, zastanów się z czym ci się kojarzy, co przychodzi ci na myśl gdy o danym zwierzęciu myślisz, kiedy ostatnio je widziałeś. Następnie przypomnij sobie jak dane zwierzę postrzegane jest w światowej symbolice – jaką najczęściej pełni rolę w baśniach, bajkach, mitologii, jakie przypisuje mu się role, moce. Praca na twoich własnych skojarzeniach, a także szukanie nawiązań w nieświadomości zbiorowej to standardowy element każdej pracy ze snami.

Co się w śnie dzieje?

Analizując sny z motywami zwierząt przyjrzyj się także temu co konkretnie się w śnie dzieje.  Przytulasz się do lwa? Być może sen pokazuje czego potrzebujesz – więcej energii lwa w twoim życiu. Spytaj się siebie co konkretnie symbolizuje dla ciebie lew – ambicję, pewność siebie, sprawiedliwe rządzenie? Może któreś z tych cech potrzebujesz w sobie właśnie rozwinąć? Atakuje cię delfin? Jakie masz skojarzenia z tym zwierzęciem? Może boisz się własnej inteligencji? Postrzegasz ją jako zagrożenie? A jeśli w śnie obserwujesz orła, który nie może wydostać się z pokoju, to spytaj się siebie, czy przypadkiem gdzieś się nie ograniczasz? Podświadomość pokazuje, że niesłusznie – orzeł to rozsądek, symbol siły i odwagi. Czy przypadkiem nie brakuje ci jej w jakiejś dziedzinie życia? A może śnią ci się małe słodkie kotki? Taki sen może świadczyć o potrzebach macierzyńskich. Swoją drogą tego typu sen często śni się kobietom w ciąży.

Ciekawostka

Robert Moss radzi, żeby w pracy ze snem z motywem zwierząt po pierwsze prześledzić zwyczaje i zachowanie danego zwierzęcia, po drugie zapoznać się z tym jak zwierzę jest postrzegane przez folklor, mitologię i tradycje duchowe, szczególnie te pochodzące z naszego regionu, a po trzecie zastanowić się w jaki symboliczny sposób można nakarmić to zwierzę w swoim ciele i w swoim życiu.

Jeden symbol wiele możliwości

Pamiętaj o tym, że zawsze interpretujemy konkretny sen konkretnego człowieka, a ten sam symbol w różnych kontekstach i dla różnych osób może mieć odmienne znaczenia. Weźmy przykład węża. Choć wiele snów wskazuje na to, że najczęściej faktycznie jest on w jakiś sposób powiązany z energią seksualną śniącego, to istnieją jeszcze inne możliwości interpretowania tego symbolu. W tradycji chrześcijańskiej wąż to kusiciel, który namawia do złego, jest to zatem symbol negatywny. Jednak z mitologii greckiej znamy węża w zupełnie innym kontekście. Wąż Eskulapa, greckiego boga medycyny to symbol mądrości. Laska Eskulapa, wokół której jest owinięty właśnie wąż, stanowi częsty element logotypu aptek lub ośrodków zdrowia (przypatrz się uważnie). Ale to nie wszystko. Z wężem związany jest także proces linienia, zrzucania skóry, to z kolei symbol transformacji, a ta najczęściej jest pozytywna.

Czy zwierzę kogoś ci przypomina?

Tak jak wspomniałam wcześniej, zwierzę w twoim śnie może także symbolizować jakąś osobę z otoczenia. Ponieważ sny znacznie częściej zajmują się problemami i lękami, najczęściej chodzi o kogoś, kto jest ci nieprzychylny. Zwróć uwagę na to, jak wygląda zwierzę ze snu. Może ma charakterystyczną sierść, a może sposób w jaki się porusza przypomina ci kogoś konkretnego?

Gdy obraz ze snu stanowi odzwierciedlenie zagrażających sił zewnętrznych do jego interpretacji wystarczy czasem poczuć jedynie energię towarzyszącą zachowaniu zwierząt. Znajdujesz się w wodzie, w otoczeniu piranii? To może być metafora nieprzyjaznych współpracowników, którzy tylko czyhają na twój błąd. Atakujący pies z kolei często śni się kobietom w trakcie rozwodu lub osobom, które pracują w toksycznym, niesprzyjającym środowisku. Analizując sny lękowe warto przyjrzeć się, czy przypadkiem nie pojawia się na horyzoncie jakaś sprzyjająca postać lub sen nie wskazuje subtelnie na jakąś możliwość wyjścia z tej opresji. Tak czy siak taki sen zaprasza do podjęcia działania, do tego by zrobić coś, aby zmienić niekorzystną sytuację.

Gdy bardzo kochaliśmy..

Gdy umiera ktoś, kogo bardzo kochaliśmy, często zaczynamy śnić o tej osobie. Najczęściej o bliskich po ich śmierci śnimy przez kolejne 6-8 miesięcy. Stopniowo, wraz z przeżyciem żałoby, zmarłe osoby coraz rzadziej pojawiają się w naszych snach. Podobny mechanizm, obserwujemy czasem, choć znacznie rzadziej, po śmierci ukochanych czworonogów. Większość z nas bardzo przywiązuje się do zwierząt domowych, szczególnie psów. Wieź emocjonalna potrafi być tak silna, że nawet po śmierci zwierzęcia, spotykamy go w naszych snach. Nie wiadomo dokładnie dlaczego tak się dzieje. Wygląda na to, że psychika ludzka potrzebuje jakiegoś czasu do adaptacji i pogodzenia się ze stratą, a sny pomagają złagodzić ten proces.

***

Śledź mój fanpage FB Sny – Tajny Język Podświadomości, a już wkrótce przesłania ze snów staną się coraz bardziej zrozumiałe! Jeśli chcesz, prześlij mi swój sen lub umów się na sesję, żeby wspólnie odkryć jego znaczenie.

    Znajdź nas na Facebooku