anioł w snach
INTERPRETACJE

Tajni posłańcy naszego wnętrza

Jedną z funkcji snów jest komunikacja z naszym nieświadomym ja. To ta cząstką nas, która widzi więcej i czuje więcej. Gdy ma coś istotnego do powiedzenia, przesyła nam obraz, historię, a czasem po prostu posługuje się ludzką, archetypową, boską lub pół-boską postacią, która przynosi jakiś przekaz.

Interpretacja postaci zawsze stanowi pewne wyzwanie. Nie dość, że sny są różne to i postaci są różne. Czasem sny komentują nasz świat zewnętrzny, a bohaterowie historii reprezentują samych siebie – mama faktycznie jest mamą, a szef naszym szefem. Znacznie częściej jednak bohaterowie snów reprezentują wewnętrzny świat, różne części naszej osobowości, a także siły, które nam pomagają i energie, które nami rządzą.

Gdy coś do nas nie dociera, nie radzimy sobie w jakiejś sytuacji, te siły uaktywniają się, by przekazać wspierający komunikat lub pomysł z głębin nieświadomości. W śnie psychika wykorzystuje do tego stosowną postać, taką, która ma autorytet, wysoką rangę lub emanuje pozytywną energią. Na jakie osoby warto zwrócić uwagę? Kto najczęściej pomaga nam wejść w kontakt z naszym „wyższym ja”? Kto zazwyczaj mówi, co trzeba zrobić lub czego unikać? Przypatrując się bohaterom swoich snów, warto szczególną uwagę zwrócić na następujące postaci:

  • Autorytety – może to być ktoś, kogo podziwiasz, ekspert w swojej dziedzinie, czy osoba pełniąca istotną społecznie funkcję. Przykładowo papież może pojawić się w śnie, będącym wskazówką na drodze do duchowej pełni, a twój były szef może w śnie udzielić porady odnośnie aktualnej sytuacji zawodowej.
  • Zmarli – czyli osoby, które są już „po drugiej stronie”. A skoro tam już są, to wiedzą więcej od nas – znają tajemnicę życia, przeszły już swoją ścieżkę. W wielu snach zmarli przychodzą do śniącego z jakąś mądrością lub komentarzem do obecnej sytuacji. Niektórzy uważają, że w snach faktycznie odwiedzają ich nieżyjący członkowie rodziny, inni traktują te postaci metaforycznie. Doświadczenie pokazuje, że w praktyce interpretacyjnej nie ma to większego znaczenia – najważniejsze, by zrozumieć przesłanie, które postać przynosi.
  • Anioły – symbolizują czystość i boskość. Mogą pełnić funkcję przewodników, obrońców. Często postrzegane jako postaci niosące przekaz bezpośrednio od Boga. W interpretacji psychologicznej anioł jest najczęściej łącznikiem z nieświadomym wnętrzem, z naszym wyższym ja. W snach osób z kultur plemiennych tego rodzaju łącznikiem mógłby być np. lokalny bóg lub na przykład duch zmarłego wodza. Sny z motywem anioła potrafią odcisnąć się w pamięci, zrobić wrażenie. Warto dobrze zapamiętać, jaką informację próbowała przekazać ta postać.
  • Stary Mędrzec, Wielka Matka – symbolizują archetypową mądrość, życiowy rozsądek, umiejętność głębszego wglądu. Postaci te charakteryzuje dojrzały wiek, wewnętrzna godność. W snach mogą pomagać nam kontaktować się z naszą wewnętrzną mądrością, a także z mądrością nieświadomości zbiorowej. Mogą także wskazywać na życiowe lekcje, które przydałoby się w końcu odrobić.

Interpretując swoje sny, warto także zwrócić uwagę na bohaterów, nazwijmy to niższych rangą, ale takich, którzy w śnie przychodzą z ewidentną misją pomocy. Opowiadając swoje sny, śniący czasem mówią: „tam była jakaś postać, która chciała mi pomóc”. Może to być jakaś kobieta, jakiś mężczyzna, ktoś ze szpitala, kościoła czy osoba z biznesu. Jeśli w długim scenariuszu snu w pewnym momencie, choćby przez chwilę, występuje sprzyjający bohater, warto zwrócić na niego uwagę  – co mówi, jak się zachowuje, skąd pochodzi, co próbuje zrobić. W ten sposób nieświadomy umysł może wskazywać nam miejsce, energię lub nawet konkretne zachowanie, które byłoby najwłaściwsze w naszej obecnej sytuacji życiowej.

Nie znalazłeś wyjaśnień odnośnie do postaci, które ci się śnią? Ten e-book może okazać się pomocny: Symbolika postaci w snach.

    Znajdź nas na Facebooku