sny o seksie
MOTYWY SENNE

Sny o seksie

Czasem przyśni się cała scenka. Od powolnych, namiętnych pocałunków, przez dotyk, aż do pełnego aktu. Ale może też w ogóle nie być początku, od razu akt, ruszające się ciała. A czasem tylko wiesz w śnie, że był seks. Może być też tak, że jest przemoc, śni ci się seks, którego wcale nie chcesz. Budzisz się z niesmakiem albo wręcz przerażeniem.

Niezależnie od tego, jak dokładnie wygląda twój sen, sny o seksie często budzą wiele emocji. Intymny, za zasłoną i tajemniczy, świat seksu jest czymś, co chowamy przed innymi. Nawet gdy są opowiadane, sny tego typu budzą zażenowanie, często mówione są szeptem.

Niepotrzebnie.

Stali czytelnicy bloga, wiedzą dobrze, że praca ze snami to głęboki i wielowarstwowy proces, a jednym z kluczy do rozumienia snów jest poszukiwanie skojarzeń i umiejętność obrazowego patrzenia na treść. Nie zdziwi ich zatem stwierdzenie, że nie da się krótko odpowiedzieć na pytanie – co oznacza seks w śnie. Jak zawsze wiele zależy tutaj od szczegółów snu i dokładnej fabuły. Dopiero na tej podstawie można wyciągać wnioski na temat tego, co oznaczał seks w twoim konkretnym śnie i o co w ogóle w śnie chodziło.

Jednak chociaż wszystkie sny są wysoce indywidualne, o czym zawsze należy pamiętać przystępując do interpretacji, to motyw seksu należy do dosyć powszechnie śniących się obrazów. Na pewnym podstawowym, najbardziej ogólnym poziomie, seks jest także podobnie postrzegany przez wiele osób. Należy on zatem do motywów archetypowych. Na podstawie obrazów wspólnych dla większych grup ludzi można zatem spróbować, mówiąc kolokwialnie, wyciągnąć „średnią”, typową interpretację. Nie traktuj jednak tych podpowiedzi jak ostateczną wyrocznię!

Interpretując sen o seksie, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie elementy snu – kto był twoim partnerem, gdzie uprawialiście seks, jakie emocje temu towarzyszyły oraz wszelakie inne motywy, czy symbole, jakie się pojawiły w trakcie snu.

Sen o seksie może być snem kompensacyjnym, obrazującym nasze pragnienie zjednoczenia z kimś, kogo bardzo pragniemy, a z kim nie możemy być. Może też być wyrazem naszego prawdziwego pożądania wobec obecnego partnera czy partnerki. Jeśli sen jest przyjemny, może przynosić relaks. (Jeśli tak było, to się ciesz 😊). W przypadkach opisanych powyżej, sen można interpretować dosłownie. Wprawdzie w snach rzadko coś interpretujemy dosłownie, ale czasem to się zdarza. Jednak nawet jeśli nasuwa ci się interpretacja dosłowna, też można jeszcze poszukać drugiego dna.

Przyglądając się snom tego typu, warto zapytać się siebie czym seks tak naprawdę jest, jakie jest jego głębsze znaczenie, jakie jest znaczenie psychologiczne? Uprawiając z kimś seks, stajemy się z nim jednym, kochanie się to zatem pełne zespolenie, zjednoczenie. Dlatego też w większości przypadków motyw (przyjemnego) seksu z inną osobą powinien przede wszystkim zmusić do myślenia o tym, co w naszym partnerze podziwiamy, w jaki sposób ta osoba nas uzupełnia na poziomie psychologicznym, dlaczego chcielibyśmy stać się z nią „jednym” i jakie jej cechy chcielibyśmy w sobie rozwinąć.

To, że śni ci się seks z kimś wcale nie znaczy, że marzysz o seksie z tą osobą!! Może tak być, ale nie musi. Bardziej chodzi tu o zespolenie na poziomie psychiki. To wyjaśnienie z pewnością jest pocieszające, jeśli przyśnił ci się ktoś, z kim wiesz, że na pewno nigdy nie chciałbyś wejść w sytuację intymną :).

Przykład. Jeśli śni ci się seks z szefem, zastanów się jakimi słowami najlepiej można opisać tę osobę. Decyzyjny, pewny siebie, asertywny? Być może to właśnie tych cech potrzebujesz teraz więcej w swoim życiu, aby móc stawić czoła obecnym wyzwaniom. Seks ze znajomym? Co ma ta osoba, czego ty nie masz? Co w niej podziwiasz? Dlaczego podświadomość podsuwa ci obraz, że „jesteście jednym”? Które z jego czy jej cech chciałbyś mieć? A może chodzi o wspólny projekt? Wszak seks to także akt kreacji (w każdym razie taki jest główny zamysł natury ;)).

Motyw seksu ze znajomą osobą na przykład z przyjacielem czy przyjaciółką może też symbolizować bliską więź emocjonalną, którą udało się wam zbudować. Z kimkolwiek kochasz się w swoim śnie, nie myśl o tym, że sen pokazuje ci stosunek tej osoby do ciebie, że zapowiada ci początek miłości. Oczywiście sen niczego nie wyklucza, jednak nie chciałabym rozbudzać twoich nadziei. Sen, który przyśnił się tobie jest o tym, co jest w twojej głowie, w twoim sercu i w twojej podświadomości. Ten sen jest o tobie. (Jeśli jednak jest to osoba, której pragniesz, może sen doda ci odwagi 😉?). Znane są oczywiście przypadki snów telepatycznych i proroczych, trudnych do wyjaśnienia w racjonalny sposób, włącznie ze snami, gdy ktoś „wyśnił” swojego partnera. Choć raczej bardzo rzadkie…

Ze względu na to, że motyw seksu w śnie należy najczęściej rozumieć metaforycznie, nie miej wyrzutów sumienia jeśli masz sen tego typu, a jesteś w związku. Sen o seksie z kimś to nie jest zdrada. To przenośnia, zatem śpij spokojnie 😊. (Jak zawsze jednak są wyjątki, na przykład kiedy sny o seksie występują często i związane są z uzależnieniem od pornografii, to powinno nieco zaniepokoić… ).

Pewną wariacją może być sen o seksie z osobą tej samej płci, mogący wskazywać na potrzebę większej samoakceptacji lub większego rozwinięcia w sobie cech typowych dla naszej płci (więcej kobiecości w kobiecie i męskości w mężczyźnie). Z kolei seks z osobą „bez twarzy” często śni się w okresie dojrzewania, kiedy seksualność dopiero się rozwija. Może to być sen, w którym podświadomie przygotowujemy się do rozbudzania tej strefy życia i nie powinien on budzić niepokoju. U osoby dorosłej może to być zwykły sen kompensujący brak związku lub sygnalizujący gotowość powrotu do świata relacji.

Motywem, który powinien wzbudzić czujność i skłonić do przemyśleń jest pojawianie się w śnie różnego rodzaju dystraktorów, które nie pozwalają na spokojny przebieg stosunku z partnerem. Być może seks jest przerywany, w śnie ktoś wchodzi do pokoju, nagle okazuje się, że trzeba coś załatwić, albo po prostu nigdzie nie ma dobrego miejsca na intymne chwile. Na podstawie takiego obrazu można przypuszczać, że w związku są jakieś problemy. Być może któraś ze stron boi się bliskości albo zaabsorbowana jest pracą lub hobby bardziej niż relacją. Tego typu sen można także interpretować patrząc na proces – ktoś nie może kontynuować czegoś, co zaczął, a na czym mu zależy :). W jakiej dziedzinie życia tak się zachowujesz?

Z kolei zupełnie niesłusznie niepokój budzi sen o seksie w miejscu publicznym. Ten motyw często śni się, kiedy jesteśmy w nowym związku. W pewien sposób można taki motyw traktować prawie dosłownie. Gdy przedstawiamy nowego partnera czy partnerkę znajomym, to wychodzimy z relacją do ludzi, otwieramy się na świat, mówiąc przenośnie: wystawiamy się „na widok publiczny”. Może trochę boimy się oceny znajomych czy rodziców? Najczęściej jednak, w śnie tego typu, mimo nagości, nikt nie zwraca na nas uwagi, czujemy się bezpiecznie, co oznacza, że podświadomość mówi nam, że relacja jest akceptowana i nie ma co się przejmować.

Co jednak gdy motywem, który przyśnił się nam jest gwałt? Czy to oznacza niebezpieczeństwo? Znowuż zachęcam cię do własnych przemyśleń i analiz – czym jest gwałt, jaka jest tu dominująca energia? W gwałcie przede wszystkim chodzi o władzę. Ten moment to panowanie, całkowite podporządkowanie sobie drugiej osoby, robienie czegoś niezależnie od jej woli, pozbawienie jej wyboru. Jeśli przyśni ci się taki motyw, pomyśl w jakiej dziedzinie życia ktoś narzuca ci swoją wolę. Kiedy i komu dajesz sobie wejść na głowę? Kiedy twoje zdanie nie jest szanowane? Kto może być tym oprawcą – ktoś z twojego otoczenia, jakaś grupa społeczna, a może to twój własny, niesłużący ci zestaw przekonań?

Uwaga! Pamiętaj, że tylko ty jesteś wyrocznią w sprawie swojego snu i jesteś w stanie powiedzieć, o co w nim chodziło. Pomoże ci w tym twoja intuicja. Jeśli nie czujesz żadnego z wyjaśnień, trzeba szukać dalej np. korzystając z różnych technik interpretacji).

A co jeśli seks ci się nigdy nie śni? Czy to źle? Nie. Być może wiedziesz życie mnicha albo w tym momencie życiowym decydujesz się poświęcać swoją energię czemuś innemu. Bardziej jednak prawdopodobne jest, że motywy erotyczne są obecne w twoich snach, tylko ich nie dostrzegasz. Pamiętaj, że sny mówią do nas obrazami. Są trochę jak wiersze. W pięknym wierszu o seksie, pełnym erotyki i namiętności, słowo seks może nie pojawić się ani razu..

***

Cieszę się, że śni ci się seks, tym bardziej, że seks to także moc tworzenia nowego życia, siła kreacji ♥. I wyluzuj jeśli w śnie to było z szefem, bo naprawdę rzadko te sny są dosłowne :). Jeśli chcesz o snach wiedzieć więcej, albo nie znalazłeś tu odpowiedzi, śledź mój fanpage na FB, a już wkrótce przesłania ze snów staną się coraz bardziej zrozumiałe!

W malinowym chruśniaku, przed ciekawych wzrokiem
Zapodziani po głowy, przez długie godziny
Zrywaliśmy przybyłe tej nocy maliny.
Palce miałaś na oślep skrwawione ich sokiem.

    Znajdź nas na Facebooku