latanie w snach
MOTYWY SENNE

Sny o lataniu – wolność czy bujanie w obłokach?

W takim śnie najczęściej po prostu nagle orientujesz się, że lecisz. Jesteś ponad powierzchnią ziemi i patrzysz na nią z góry. Podziwiasz widoki – łąki, lasy, miasta. Być może rozpościerasz ręce, albo po prostu unosisz się siłą woli. Jest ci dobrze i przyjemnie.

To pierwszy wariant takiego snu.

W drugim wariancie lecisz, ale nagle coś idzie nie tak. Z jakiegoś powodu tracisz kontrolę nad lotem i spadasz w przerażeniu. Nie giniesz, bo tuż przed upadkiem wybudzasz się, być może w lęku i z bijącym sercem, a ciało wbija się w materac.

Jak na to patrzeć?

Sny o lataniu to częsty sny o wolności i o widzeniu spraw z wyższej perspektywy. W tym kontekście mogą one być niesamowicie pozytywne. Mogą się przyśnić, gdy jesteśmy z siebie zadowoleni, gdy mamy uczucie pozbywania się ograniczeń, gdy udało nam się coś osiągnąć, gdy czujemy się szczęśliwi i niczym nie skrępowani. Nasze ciało fruwa wtedy radośnie, ciesząc się obecnym stanem.

Ale sen taki może również świadczyć o ucieczce w marzenia i świat fantazji. Takie sny często mają „wieczni chłopcy” i „wieczne dziewczynki”, którzy zamiast chodzić twardo po ziemi, uciekają w świat, który nie jest prawdziwym życiem. Prawdziwe życie na ziemi kojarzy im się z niebezpiecznym przywiązaniem i banalną codziennością. W prawdziwym życiu trzeba się wiązać – składać obietnice, podpisywać umowy, tworzyć więzi, podejmować decyzje, trwać w wyborach, czy doprowadzać sprawy do końca. Oni wolą spróbować trochę tej pracy, trochę tamtej, pobyć w związku z jedną osobą, po czym szybko znaleźć inną – bujanie w obłokach to ich status quo, jest przyjemne i bezpieczne.

Bardzo ważny jest element upadku w śnie. Jeżeli sen kończy się w ten sposób, może to świadczyć o przecenianiu własnych umiejętności, przeroście ambicji, czy nadmiernej koncentracji na sukcesie. Taki motyw senny niesamowicie przypomina szybującego pod słońcem Ikara. Mit o Ikarze to historia, która uczy do czego doprowadza zbytnia brawura, brak ostrożności lub jak powiedziałby Jung, to historia o inflacji ego. „Jestem wielki”, „Mogę dużo”, „Jestem lepszy” – lecz natura reaguje i bezlitośnie sprowadza na ziemię.

Spotkałam kiedyś młodego biznesmena, który otwierał kilka firm na raz i często miewał sny, w których podniebne podróże kończyły się nieuchronnym upadkiem. To może być znak, że jesteśmy za wysoko, tracimy kontakt z rzeczywistością. Wtedy, sen tego typu powinien być sygnałem, do przyjrzenia się działaniom. To nie jest sen, który mówi – nie uda ci się, daj sobie spokój. To sen, który mówi: trochę odleciałeś, zejdź na ziemię, zastanów się, przyjrzyj się dobrze sytuacji, oszacuj ryzyka, sprawdź kontrahentów.

A wszystko po to, aby zapobiec ewentualnej katastrofie.latanie w snach

Twoje sny cię intrygują? A może wydają ci się niepotrzebne i bez znaczenia? Rozgość się na stronie i przekonaj się, że warto im się przyglądać. A jeśli przyśni ci się sen, który nie będzie dawał ci spokoju, lub chcesz lepiej poznać siebie dzięki pracy ze snami, skontaktuj się ze mną. Zajrzyj tutaj.

    Znajdź nas na Facebooku