latanie w snach
MOTYWY SENNE

Sny o lataniu – wolność czy bujanie w obłokach?

W takim śnie najczęściej po prostu nagle orientujesz się, że lecisz. Jesteś ponad powierzchnią ziemi i patrzysz na nią z góry. Podziwiasz widoki – łąki, lasy, miasta. Być może rozpościerasz ręce albo po prostu unosisz się siłą woli. Jest ci dobrze i przyjemnie.

To pierwszy wariant takiego snu.

W drugim wariancie lecisz, ale nagle coś idzie nie tak. Z jakiegoś powodu tracisz kontrolę nad lotem i spadasz w przerażeniu. Nie giniesz, bo tuż przed upadkiem wybudzasz się, być może w lęku i z bijącym sercem, a ciało wbija się w materac.

Jak na to patrzeć?

Sny o lataniu to często sny o wolności i o widzeniu spraw z wyższej perspektywy. W tym kontekście mogą one być niesamowicie pozytywne. Mogą się przyśnić, gdy jesteśmy z siebie zadowoleni, gdy mamy uczucie pozbywania się ograniczeń, gdy udało nam się coś osiągnąć, pokonać wyzwanie, gdy czujemy się szczęśliwi i niczym nieskrępowani. Nasze ciało fruwa wtedy radośnie, ciesząc się obecnym stanem. Taki motyw może też przyśnić się w związku z jakimiś przeżyciami duchowymi w naszym życiu, wszak w śnie znajdujemy się ponad tym co ziemskie.

Jednak sen z motywem latania może również świadczyć o ucieczce w marzenia i świat fantazji. Takie sny mogą mieć na przykład „wieczni chłopcy” i „wieczne dziewczynki”, którzy zamiast chodzić twardo po ziemi, uciekają w świat, który nie jest prawdziwym życiem. Prawdziwe życie na ziemi kojarzy im się z niebezpiecznym przywiązaniem albo banalną codziennością. W prawdziwym życiu trzeba się wiązać – składać obietnice, podpisywać umowy, tworzyć więzi, podejmować decyzje, trwać w wyborach, czy doprowadzać sprawy do końca. Tymczasem oni wolą spróbować trochę tej pracy, trochę tamtej, pobyć w związku z jedną osobą, po czym szybko znaleźć inną – unikają kontaktu „z ziemią”.

Motyw latania może przyśnić się także osobom, które po prostu za bardzo „bujają w obłokach” – snują wizje i plany, ale brak temu realności. W takim przypadku często pojawia się motyw upadku, spadania. Jeżeli sen kończy się w ten sposób, może to świadczyć o przecenianiu własnych umiejętności, przeroście ambicji, czy nadmiernej koncentracji na sukcesie. Taki motyw senny niesamowicie przypomina szybującego pod słońcem Ikara. Mit o Ikarze to historia, która uczy, do czego doprowadza zbytnia brawura i brak ostrożności. Zapewne Jung dodałby, że może to być historia o inflacji ego. „Jestem wielki”, „Mogę dużo”, „Jestem lepszy” – gdy człowiek tak myśli o sobie, jednocześnie pogardliwie traktując innych ludzi, podświadomość reaguje i bezlitośnie sprowadza na ziemię.

Spotkałam kiedyś młodego biznesmena, który otwierał kilka firm na raz i często miewał sny, w których podniebne podróże kończyły się nieuchronnym upadkiem. Taki sen może być znakiem, że jesteśmy za wysoko, tracimy kontakt z rzeczywistością. Wtedy, sen tego typu powinien być sygnałem, do przyjrzenia się działaniom. Być może mówi on: trochę odleciałeś, zejdź na ziemię, zastanów się, przyjrzyj się dobrze sytuacji, oszacuj ryzyka, sprawdź kontrahentów, nie porywaj się z motyką na słońce.

A wszystko po to, aby zapobiec ewentualnej katastrofie.latanie w snach

    Znajdź nas na Facebooku