ESEJ

Czego możesz dowiedzieć się ze snów o swojej relacji?

Dużo. I często będą to istotne kwestie.

Warto obserwować swoje sny i wyciągać z nich wnioski. Podświadomość wie o nas bardzo wiele.. i choć czasem ta prawda może być bolesna, dobrze jest spojrzeć jej w oczy.

Jeśli temat cię interesuje, a prawie nic ci się nie śni – to po pierwsze musisz zacząć zapamiętywać swoje sny (pomocny może być ebook: „Skuteczne sposoby na zapamiętywanie snów”, który dostaniesz przy zapisaniu się do newslettera). Po drugie ważne jest, aby nauczyć się patrzeć na sny w kontekście procesu, który ma miejsce w śnie, a nie w kontekście pojedynczych elementów które w nim występują. Wiele osób „opowiadając” swoje sny mówi – „śniło mi się złoto, śniła mi się mama, śnił mi się zmarły brat – co to oznacza?” – a to za mało by zinterpretować sen i wyciągnąć z niego jakieś sensowne informacje.

Jak już nauczysz patrzeć się na procesy psychiczne i to co się we śnie dzieje, to dalej sprawy pójdą gładko.

Sny o relacjach międzyludzkich to temat rzeka, ale szczególnie warto przyjrzeć się snom, w których po prostu pojawia się twój partner :). Osoby nam bardzo bliskie mogą w snach występować dosłownie tzn. reprezentować w nich samych siebie (a nie części naszej osobowości, jak to z reguły bywa z postaciami w snach). Jeśli czujesz, że tak jest w twoim śnie – tzn. partner reprezentuje sam siebie, to zwróć uwagę na to, jak się zachowujesz i co dzieje się w tych snach? Kto decyduje o przebiegu snu, a kto się dostosowuje? Czy czujesz się bezpiecznie? Czy twój partner dobrze traktuje cię we śnie? W śnie mogą dziać się dziwne rzeczy – często ma to mniejsze znaczenie – liczą się „elementy psychiczne” jak poczucie bezpieczeństwa, równości, czy też wpływu na sytuację. Czy tak jest w twoich snach?

Przykładowo: Śni ci się scena podróży samochodem. Kto prowadzi? Jeśli to nie ty – to pytanie czy się dobrze z tym czujesz? Czy kierunek jazdy został ustalony wspólnie? Jeśli tak, najprawdopodobniej jesteś w relacji partnerskiej, twój partner cię szanuje, podział obowiązków jest dla ciebie ok.
Inny przykład: Śni ci się scena jedzenia, w której partner każe ci zjeść jakieś niedobre danie, a ty chociaż wcale nie masz na to ochoty, to jednak to zjadasz.

Jaki proces widzisz w śnie?

Taki sen pokazuje, że podporządkowujesz się innym ludziom, nie masz odwagi powiedzieć nie. Może on wskazywać, że partner ma rolę dominującą, a ty nie potrafisz mu się przeciwstawić, chociaż jest ci z tym źle. Być może na co dzień musisz „przełykać” coś, czego wcale nie chcesz jeść. Długo jeszcze planujesz to znosić?

Są też sny, które pokazują, że relacja jest zdrowa – sny pełne radości lub zwykłych przygód. No i jeszcze sny dużo bardziej metaforyczne – obserwuj stronę, aby nauczyć się języka snów i wyciągać wnioski do wdrożenia na jawie .

Życzę pięknych emocji nocą i za dnia!

    Znajdź nas na Facebooku