morze nieświadomości
ESEJ

Skąd wiadomo, że sen został dobrze zinterpretowany?

W Internecie można znaleźć sporo miejsc, gdzie interpretowane są sny. A ponieważ jest to sztuka, którą może zająć się każdy, na pierwszy rzut oka może być ciężko odróżnić miejsca wartościowe od przysłowiowego „wróżenia z fusów”.

Czerwona lampka powinna się zapalić szczególnie przy arbitralnych interpretacjach jak np.: „a to niedługo umrze twój dziadek/babcia”, albo: „taki sen oznacza pieniądze!”, a także przy interpretacjach nie obrazujących żadnych procesów psychicznych lub nie pokazujących tego, w jaki sposób interpretujący wyciąga wnioski.

Jak twierdzi Jeremy Taylor, autor książki „The wisdom of your dreams”, który interpretowaniem snów zajmował się przez prawie 40 lat, celem każdego snu jest wspieranie zdrowia i integralności naszej osobowości (w oryginale: „All dreams come in the service of health and wholeness”).

Z kolei według Marie Louise von Franz, najsłynniejszej współpracownicy Junga, wszystkie sny przychodzą do nas, żeby powiedzieć nam coś, o czym nie wiemy, albo z czego nie zdajemy sobie sprawy (w oryginale.: „Dreams point to our blind spots”).
Niektórzy mówią również, o tzw. kompensacyjnej roli snów, kiedy śni nam się coś, czego nie mamy (np. przeszłość u starszych osób), a sny tego typu służą regeneracji sił psychicznych.

Interpretując sny warto pamiętać, że sny służą życiu na jawie. Ze snu powinny płynąć jakieś wnioski, jakieś mniejsze lub większe przemyślenia. Dlatego pracując ze snem warto zadawać sobie pytanie: „Do czego nawiązuje podświadomość? Co próbuje mi powiedzieć?”

A skąd wiadomo, czy interpretacja jest prawidłowa?

To się po prostu czuje i wie. Co ważne, śniący jest jedyną osobą, która może stwierdzić: „Tak, to jest właściwa interpretacja tego snu.”

Trafiona interpretacja rezonuje ze śniącym, czuje on, że właśnie o to chodziło. Jednocześnie powinna coś wnieść w jego życie. Czasem śniący może potrzebować chwili przemyślenia, temat ze snu może być trudny, nieprzyjemny, konfrontacyjny, pokazujący jego słabości – nie zmienia to jednak faktu, że tylko śniący może być ostateczną wyrocznią w sprawie własnego snu i jego przesłania.

    Znajdź nas na Facebooku