sen o zdradzie
MOTYWY SENNE

Sen o zdradzie – Co oznacza?

Scenariusz snu o zdradzie jest często podobny, a sen jest krótki. „W moim śnie mój mąż kocha się z inną kobietą. Budzę się przerażona”  – w ten sposób relacjonuje tego typu sen większość śniących. Jak zawsze warto przyjrzeć się szczegółom, przypomnieć sobie sen nieco dokładniej. Przy czym trzeba to zrobić jak najszybciej, gdyż niestety nasza pamięć jest ulotna i sen analizowany po pewnym czasie, jest już jedynie snem, który „prawdopodobnie” nam się przyśnił (dużo szczegółów zapominamy). O prawdziwości tego twierdzenia przekonasz się najszybciej, gdy regularnie zaczniesz nagrywać swoje sny tuż po przebudzeniu i opowiadać je sobie z pamięci kilka godzin później, porównując zapamiętaną treść z nagraniem.

Wróćmy jednak do snu o zdradzie. Od czego zacząć? Przypomnij sobie sen dokładnie, jakie uczucia pojawiają się w kolejnych fazach snu, kim jest postać, z którą zdradza cię twój partner, jakie są jej cechy, co jest w niej charakterystycznego, jeśli jest to ktoś, kogo znasz, to jak opisałbyś tę osobę, z czym ci się ona kojarzy, czy widzisz dobrze obydwie postaci, no i gdzie ma miejsce dana sytuacja? Te i inne szczegóły, choć z pozoru mogą nie wydawać się istotne, niosą w sobie wiele subtelnych informacji. Zastanów się też najpierw, na spokojnie, co aktualnie dzieje się nie tylko w związku, ale i w twoim życiu – na jego wszystkich płaszczyznach. Sny często dotykają „grubszych” tematów, a zdrada w śnie niekoniecznie jest zdradą dosłownie, w swoim erotycznym znaczeniu.

Jakie są zatem najczęstsze interpretacje snu o zdradzie? W jakich sytuacjach twoja psychika może posłużyć się tego typu metaforą? Choć w bardzo rzadkich przypadkach sen o zdradzie jest dosłowny, to znacznie częściej ma on znaczenie metaforyczne. Pamiętaj, że sen jest przede wszystkim snem o tobie, o twojej psychice, o tym, co dzieje się w twoim życiu i jak ty postrzegasz rzeczywistość. Dlatego analizując tego typu sen, rozważ poniższe możliwości:

1.Twoje lęki i rany z przeszłości. Sny o zdradzie mogą odzwierciedlać twoje głęboko ukryte lęki i wewnętrzne poczucie braku bezpieczeństwa. Dlatego tego typu sny mogą przyśnić się osobom, które mają za sobą bolesne przeżycia dotyczące rozłąki (np. jeszcze z rodzicami, rozłąka z matką w dzieciństwie) i w sytuacji budowania bliskiej relacji, tego typu obawy mogą ponownie wypływać na powierzchnię. W takim przypadku sen zaprasza do konfrontacji z tymi uczuciami, jest jak diagnosta pokazujący gdzie leży psychiczna rana. Być może pomogłaby wizyta u psychologa, czy dobrego terapeuty. Obawa przed bliskością, brak zaufania mogą skutecznie blokować pełne otwarcie na nową relację, czy chociażby przeżycie czegoś pięknego, zatem warto przemyśleć swoją postawę. Inną przyczyną tego typu snu może być też niskie poczucie własnej wartości i wypływające z niego obawy co do wierności partnera.

2. Brak wierności sobie samemu. W śnie twój partner może reprezentować część ciebie. Dlatego tego typu sen może przyśnić się osobom, które w jakiś sposób przestały być wierne same sobie – dążą do celów, które tak naprawdę nie są dla nich ważne, albo też odmawiają sobie czegoś w swoim życiu. Zastanów się, jak to u ciebie wygląda, o co mogłoby chodzić. Może władzę nad tobą przejął jakiś nałóg, jakaś słabość do czegoś? A może jest coś, czego sobie odmawiasz? Zadaj sobie pytanie, czy na pewno jesteś uczciwy w stosunku do siebie? Gdzie, w jakiej dziedzinie swojego życia, możesz dopuszczać się zdrady w takim znaczeniu?

3. „Kochanek” jako metafora hobby czy zainteresowań. Jest jeszcze taka możliwość, że w śnie twój partner faktycznie reprezentuje samego siebie, ale z kolei osoba, z którą uprawia stosunek, ma znaczenie symboliczne. W życiu może zdarzyć się tak, że partnerzy „zdradzają się”, ale w znaczeniu nieerotycznym. Być może jest to fascynacja pracą, hobby, jakimś nowym zainteresowaniem – to jest ten nowy „kochanek” czy „kochanka”, i to tej dziedzinie życia partner poświęca swój czas, to ona jest jego nową miłością. Zastanów się, czy przypadkiem nie oddaliliście się ostatnio od siebie właśnie z takiego powodu. Jeśli tak, to co można zrobić, by sytuację poprawić, gdyż sen wyraźnie pokazuje, że jest ona dla ciebie niekomfortowa. Inna opcja jest taka, że partner „zdradza cię” w kontekście budowania relacji czy to duchowej czy przyjacielskiej z innym człowiekiem.

4. Dopiero na koniec zastanów się, czy sen może być dosłowny. Najczęściej i to w zdecydowanej większości przypadków sny są metaforyczne, ale nie zawsze tak jest. Przyda się trzeźwa analiza sytuacji, tym razem bez emocji. Sygnały znamy wszyscy, Dziwne telefony, sms-y, długie podróże służbowe, coraz mniej radości w sypialni. Jeśli było już tego sporo, a ty ciągle sobie powtarzasz, że to nic takiego, to być może psychika uznała, że czas na pobudkę z tego letargu. Pamiętaj, że sen nie przychodzi po to, żeby cię przestraszyć, tylko po to, żeby umożliwić szybszą reakcję i przygotować na wyzwania, które szykuje ci życie. Taki typu snu jest jednak bardzo rzadki, a jeśli coś jest nie tak w związku, to twoje sny najprawdopodobniej zaalarmują cię dużo wcześniej.

Ale o tym innym razem.

Każdej nocy dostajesz dziesiątki wskazówek od własnej podświadomości. Naucz się odczytywać przesłania własnych snów! Kliknij tutaj i zacznij korzystać z mocy podświadomości.

    Znajdź nas na Facebooku