inkubacja snu
ESEJ

Jak prosić o sen, który przyniesie odpowiedź? – Tajemnice inkubacji snów

Inkubacja snów to proces, w którym prosisz o sen na konkretny temat. Celem inkubacji snów jest uzyskanie wskazówki od podświadomości odnośnie istotnej życiowo kwestii – ważnego wyboru, problemu lub wyzwania przed którymi stoisz. Gdy wykażesz się stosowną determinacją, z pewnością nauczysz się inkubować sny i nasłuchiwać odpowiedzi, a podświadomość zaskoczy cię przedstawiając sprawy w nowym świetle, przysyłając podpowiedzi, kreatywne rozwiązania lub pomysły z głębin twojej duszy.

O tym, że można poprosić o sen na konkretny temat, wiadomo od dawien dawna. Jest to proste, nie wymaga wielkich przygotowań, a co najważniejsze: działa. Jednak, z jakiegoś powodu mało się robi, by propagować tę wiedzę. Tymczasem rozmowa ze swoją podświadomością to najnaturalniejszy proces życiowy! Jak prosić i co robić, by uzyskiwać wskazówki w snach – o tym w dzisiejszym artykule.

Zanim zaczniesz

Podświadomość wspiera tych, którzy działają, dlatego jeśli chcesz uzyskać odpowiedź na jakiekolwiek nurtujące cię pytanie, powinien to być problem, który przemyślałeś i spróbowałeś rozwiązać za dnia. Im więcej wysiłku włożysz i im więcej „danych” dostarczysz, tym większe szanse na dobre i twórcze rozwiązanie.

(Przy okazji – o tym jak naukowcy i wynalazcy uzyskiwali podpowiedzi w snach możesz przeczytać tutaj: Jak podświadomość pomaga naukowcom?)

Jeśli przykładowo nie wiesz jaką pracę wybrać, to najpierw zrób coś w tym kierunku, by się dowiedzieć :). Na przykład usiądź z kartką, wypisz wszystkie za i przeciw, porozmawiaj przyjacielem lub z kimś kto jest dla ciebie autorytetem, zrób sobie testy osobowościowe, albo spróbuj odnaleźć osoby, które wykonują daną pracę i zadaj im jak najwięcej pytań. Dopiero potem zadaj pytanie podświadomości.

Czy otrzymasz odpowiedź bez włożenia wysiłku w przygotowania?

Najpewniej zależy to od tego, jakiego rodzaju jest to pytanie. Jeśli błahe, możesz spróbować pominąć etap „pracy” – zapytać się, zasnąć, czekać na sen. Ja uważam, że podświadomość należy prosić tylko i wyłącznie o sprawy ważne, a te zawsze poprzedzam analizą i przemyśleniem sprawy za dnia, zatem ciężko mi zajmować tutaj jednoznaczne stanowisko.

O co możesz poprosić?

Przede wszystkim o odpowiedzi na nurtujące cię problemy, z rożnych dziedzin życia. Powinny to być sprawy istotne życiowo, związane z ważnymi wyborami, kolejnymi krokami życiowymi. Możesz też prosić o sny kreatywne, przynoszące pomysły na nowe działania, które bedą dobre dla ciebie i innych ludzi. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, możesz poprosić o sen na ten temat. Możliwości jest wiele.

Prosząc o sny, ważne jest to, żeby szukać rozwiązań, bardziej niż przyczyn. Jeśli rozwiązaniem problemu będzie usunięcie jakiejś istotnej, niezauważanej przez ciebie przyczyny, to podświadomość sama zadba, by sen dobitnie to pokazał.

Jak prosić?

Najlepiej zwracaj się bezpośrednio do podświadomości: „Droga podświadomości, proszę przyślij mi sen na temat … Zrobiłem/am wszystko co mogłam w tej kwestii… (wylicz co).” Możesz powiedzieć jaki jest aktualny status sprawy, ku czemu się skłaniasz, dlaczego ci na tym zależy i o to prosisz itp. Dobrze jest zamknąć prośbę podsumowaniem i w miarę konkretnymi pytaniami np.: „Droga podświadomości, proszę przyślij mi sen z odpowiedziami na pytania: Co jeszcze mogę zrobić w tej kwestii? Czego jeszcze spróbować? Jaki kierunek mam obrać? Co będzie dla mnie lepsze? Jak mam postępować? Proszę cię o sen, który pomoże mi w tej sytuacji.” Rozmawiaj ze swoją podświadomością! Proś szczerze, od serca. Ona z pewnością cię usłyszy i odpowie.

Im częściej powtórzysz taką prośbę, tym lepiej. Najlepiej powiedz to parę razy w ciągu dnia i koniecznie jeszcze raz przed snem. Powtarzaj wytrwale i codziennie, do czasu aż nie przyjdzie sen z odpowiedzią.

Jak długo trzeba czekać na odpowiedź?

Nie ma reguły. Niektórzy otrzymują odpowiedź od razu, inni czekają kilka dni, jednak inkubacja snu może trwać i 3-4 tygodnie, a może i dłużej. Jeśli zadasz pytanie odnośnie kwestii na której bardzo ci zależy nie poddawaj się, pytaj i ponawiaj prośbę wytrwale i codziennie dopóki nie przyjdzie sen na ten temat.

Marie-Louise von Franz miała kiedyś taki oto sen.

W tym śnie przebywa na głównym dworcu kolejowym. Jeden z pociągów jest odprowadzany na boczny tor, a mężczyzna w czerwonej czapce kładzie się na tory, wchodzi pod pociąg i łączy ze sobą stojące tam dwa wagony. Gdy wychodzi, obrzuca śniącą spojrzeniem i z uśmiechem mówi: „Widzisz, to zawsze zajmuje dużo czasu, zanim nowy skład opuści stację”. Analityczka wyciągnęła z tego snu wniosek, że: „nieświadomość nie może tak po prostu tworzyć na zawołanie”, ona też potrzebuje czasu. Warto mieć to na uwadze w pracy z inkubacją snów. Zatem jeśli nie przyśni ci się odpowiedź pierwszego dnia, uzbrój się w cierpliwość i pamiętaj, że: „pociągi są właśnie łączone.”*

Czy odpowiedź zawsze przychodzi?

Zawsze. Przychodzi zawsze i nie ma możliwości, żeby podświadomość zignorowała twoje prośby. Jeśli kwestia jest ważna, intencja uczciwa, a temat dotyczy twojego życia, podświadomość na pewno ci odpowie. Być może odpowiedź cię zaskoczy, będzie trudna do zrozumienia, może być też przewrotna, a nawet zabawna, ale na pewno pojawi się w twoich snach. Co więcej, jeśli poprosisz o wskazówki na jakiś temat to może się zdarzyć tak, że otrzymasz jeden „główny sen”, po czym informacje, czy nawiązania do tego tematu będą występować w twoich snach jeszcze przez miesiąc lub dwa, jako wątki poboczne w kolejnych snach.

Co jeszcze jest ważne?

Jeśli chcesz zadawać snom pytania, uzyskiwać odpowiedzi i korzystać z mocy podświadomości, to absolutnie pierwszym warunkiem jest zwiększenie uważności na sny. Jak podświadomość ma ci przysłać sen, jeśli nie są one dla ciebie ważne i prawie wcale ich nie zapamiętujesz?

Dlatego zanim w ogóle zaczniesz prowadzić tego typu eksperymenty, najpierw po prostu zacznij obserwować i interpretować swoje sny – dzięki temu zaczniesz ich zapamiętywać coraz więcej, a ich scenariusze przestaną być tak enigmatyczne.

(Jeśli chcesz zapamiętywać dużo snów, zapisz się do newslettera, a otrzymasz ebook z podpowiedziami jak to zrobić :))

Gdy prosisz o sen, ważne jest to, by zasypiać bez żadnych oczekiwań co do scenariusza snu. Zachowaj całkowitą otwartość na wszystko co się pojawi. Nie wyobrażaj sobie co może ci się przyśnić i nie instruuj podświadomości.

Skąd będziesz wiedzieć, że dany sen jest odpowiedzią na twoje pytanie?

Najprawdopodobniej poczujesz to intuicyjnie, albo np. w śnie pojawi się jakiś bohater czy obiekt powiązany z tematem. Jednak niekoniecznie zawsze musi tak być. Dlatego po skierowaniu prośby do podświadomości, z uwagą obserwuj każdy sen, który ci się przyśni i zastanów się, czy przypadkiem nie był to sen, z odpowiedzią o którą tak prosiłeś.

Jak odczytać odpowiedź ze snu?

Podświadomość może przysłać odpowiedź na wiele różnych sposobów. Może to być historia w której coś robisz, coś myślisz, albo obserwujesz jakieś wydarzenia, a w akcji zawarta jest ukryta wskazówka (często pod koniec snu). Pamiętaj, że sny mówią obrazami (polecam artykuł Czy popełniasz te błędy w interpretowaniu snów?). Jeśli interesujesz się tematem inkubacji i czytasz ten artykuł, to zapewne już co nieco wiesz o interpretowaniu snów i pracy ze snami, jeśli  jednak jesteś tu pierwszy raz rozejrzyj się co nieco po stronie i poinspiruj przykładami, które dla ciebie udostępniam. Przede wszystkim jednak pamiętaj, że „sny są dla ludzi”, dlatego często, po chwili zastanowienia, jesteśmy w stanie zrozumieć je intuicyjnie.

A co jeśli nie zrozumiesz przesłania ze snu?

Nie martw się. Jeśli będziesz uparcie prosić, podświadomość również się nie podda i po prostu przyśle sen na dany temat jeszcze raz. Zapewne przyśni ci się zupełnie inny sen, albo sen ze zbliżonymi motywami, który być może będzie łatwiej ci zinterpretować.

Końcowe uwagi

Teoretycznie można prosić o wszystko. Uważam jednak, że nie powinno się podświadomości zawracać głowy „głupotami” i sprawami małej wagi. To pogląd, który przyszedł do mnie intuicyjnie i namawiam również ciebie do uszanowania świata snu,  a co za tym idzie inkubowania snów i proszenia podświadomości o pomoc tylko w istotnych kwestiach.

Poza moją intuicją, jedyne co mam na potwierdzenie tej tezy, to sen który mi się kiedyś przyśnił. W tym śnie tak jakby po dwóch różnych stronach są operatorzy telefoniczni, którzy łączą rozmowy. Przy dużej centralce telefonicznej widzę dziewczynę, która znajduje się po jednej z tych stron. Parząc na ten obraz orientuję się, że rozmowy telefonicznie nie zawsze są prawidłowo przełączane z jednej strony na drugą. Tzn. czasem rozmowy do prezesa idą do asystentki i na odwrót, coś w stylu jakby jeden operator telefoniczny mówił drugiemu, że coś je ważne, a ten drugi odbierał lub uznawał to, jako coś co nie jest ważne i przez to przekierowywał rozmowę w nieprawidłowe miejsce. Sen przyśnił mi się w okresie, gdy poprosiłam podświadomość o pomoc w kilku tematach. Po obudzeniu, odebrałam go jako informację o różnicy priorytetów tych dwóch różnych światów.

Dlatego bardzo zachęcam cię do własnych eksperymentów z inkubowaniem snów, ale w sprawach ważnych, szczególnie jeśli bardzo potrzebujesz pomocy, wyczerpałeś już wszystkie możliwe pomysły i nie wiesz co robić. Dialog umysłu z duszą, znanego z nieznanym, świadomości z podświadomością to potężne narzędzie, o którego mocy może przekonać się każdy, jeśli tylko zechce.

Odwaga, wytrwałość i radosna ciekawość dziecka pomogą ci wytrwać w tej drodze.

Powodzenia!

*Sen pochodzi z książki Marie-Louise von Franz „The Cat – A Tale of Feminine Redemption”


PS: Chcesz o snach wiedzieć więcej? Zajrzy na moją stronę na Facebooku.

    Znajdź nas na Facebooku