sen samochód
MOTYWY SENNE

Samochód w snach. Co oznacza?

Samochód to cudowny środek lokomocji, który szybko i sprawnie pozwala nam dotrzeć do jakiegoś celu. Najlepiej gdy auto jest solidne, bezawaryjne i komfortowe, a my czujemy się bezpiecznie za kierownicą. Tymczasem w snach… bywa różnie. Czasem nie dajemy rady odpalić albo musimy gdzieś jechać jakimś starym gruchotem. Innym razem mamy wypadek, auto jest odholowywane lub śni nam się kradzież naszego auta. Co oznaczają tego typu sny? Jak na nie patrzeć i czego można się z nich dowiedzieć?

Samochód, ale też i innego typu środki lokomocji, są motywem często pojawiającym się w snach. Wiele z nas codziennie korzysta z samochodu, jest to niezbędne narzędzie, które pozwala nam realizować nasze zadania życiowe – dojeżdżać do pracy, załatwiać sprawunki, odwozić i przywozić dzieci ze szkoły. Samochodem jedziemy „do przodu”, po to, by dotrzeć do jakiegoś kolejnego, mini etapu życiowego (np. poranny dojazd do pracy).

W snach, samochody bardzo często stanowią metaforę podróży po naszej „drodze życia”. Dlatego ważne jest na przykład czy w śnie jedziemy tam, dokąd chcemy, czy wiemy w ogóle dokąd jechać, czy sami kierujemy samochodem, czy też ktoś lub coś nam przeszkadza. Samochód w śnie może też nawiązywać do naszego ciała fizycznego, psychiki, świadomości czy też rozwoju duchowego.

Przejdźmy do szczegółów.

Jest kilka istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę, gdy przyśnił ci się motyw samochodu. Przede wszystkim kto prowadzi – czy ty, czy ktoś inny? Jeśli ktoś inny – to kto? Partner, rodzic? Czy w prawdziwym życiu ta osoba mówi ci, jak masz postępować, czy próbuje manipulować twoimi wyborami? A może prowadzi ktoś obcy? Wtedy zapewne jest to jakaś cześć twojej osobowości, a sposób jej działania w śnie obrazuje twoje mniej świadome działania i sposoby myślenia. Czy ta osoba wie co robi? Czy jedzie w dobrym kierunku? Jeśli nie, być może twoje życie wymknęło się ostatni spod kontroli, albo masz wrażenie, że sprawy nie toczą się po twojej myśli, a ty nie masz odwagi, by przejąć kierowanie.

jechać autem w śnie

Inne pytania, które warto sobie zadać to: czy są jakieś przeszkody, czy też jazda idzie płynnie? Jeśli są przeszkody to jakie? Te elementy nawiązują do twojej obecnej sytuacji. Co przeszkadza ci w realizacji planów? Wszędzie czerwone światła? Co sabotuje twoje projekty? Czynniki zewnętrzne czy ty sam, ze strachu, dajesz sobie „czerwone światło”? Coś najeżdża na ciebie z tyłu? Być może jakieś wydarzenia z przeszłości nie pozwalają o sobie zapomnieć, a tobie ruszyć do przodu. Jak szybko jedziesz w śnie? Szybko, ale się boisz, czy szybko, ale się cieszysz – to również sporo mówi, o twojej aktualnej życiowej podróży.

stary samochód, wypadek w śnieIstotny jest też stan samochodu – czy jest nowy, czy stary, czy dobrze się go prowadzi, czy też boisz się, że zaraz się popsuje. Stary samochód może symbolizować lęk o brak środków finansowych, zły stan twojego zdrowia lub niskie zasoby energetyczne (podobny wydźwięk miałaby kończąca się benzyna). Wypadek, na przykład zderzenie czołowe z innym samochodem, także może mieć kilka znaczeń. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ewentualny konflikt wartości w naszym życiu, zderzanie się przeciwstawnych poglądów, ale też może to być ostrzeżenie podświadomości przed tym, że w życiu postępujemy nieostrożnie (nierozważna jazda), co może się skończyć w niepożądany sposób (wypadek).

(Podobny wydźwięk ma sen o lataniu i towarzyszącym mu upadku, przeczytaj tutaj: Sny o lataniu – wolność czy bujanie w obłokach).

W śnie zatrzymała cię policja? Policja to autorytet, władza. Czy boisz się, że w życiu „łamiesz przepisy”? O jakie wartości, zasady chodzi? A może raczej o to „co ludzie powiedzą” i jak cię ocenią? Jeśli z kolei twój samochód śni ci się na parkingu, a ty nijak z tego parkingu nie możesz wyjechać, być może oznacza to, że „utknąłeś” w jakiejś dziedzinie swojego życia i trzeba poszukać nowego sposobu – nowej drogi, by zmienić tę sytuację i „ruszyć z miejsca”. Podobnie, auto stojące od dawna na parkingu, może być sygnałem od podświadomości, że się zastałeś i bardzo długo zwlekasz, by ruszyć w życiu po nową przygodę. Długo jeszcze planujesz czekać na stosowny moment?

Mało przyjemnym motywem jest kradzież auta, a sen tego typu z reguły budzi niepokój. W śnie ktoś zabiera coś, co do ciebie należy. W prawdziwym życiu wcale nie musi chodzić o auto. Pomyśl, co mogą kraść ci inni ludzie? Siły życiowe, energię, pomysły? A może sam odbierasz sobie moc? Taki sen może pokazywać też pewną niemoc w podążaniu do celu  – chciałbyś coś osiągnąć, ale czujesz się pozbawiony środków, by tam dotrzeć. Jeśli sen bardzo cię poruszył, zapewne dotyczy to jakiejś ważnej sytuacji życiowej – pracy, związku, czy też rozwijanego projektu. Zwróć też uwagę na to, co robiłeś, gdy kradziono ci samochód.

Mam nadzieję, że te uwagi pomogą ci w twórczym podejściu do snu i wyciągnięciu wniosków odnośnie do twojego życia. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z interpretowaniem snów, przeczytaj koniecznie artykuł: Czy popełniasz te błędy w interpretowaniu snów? i rozejrzyj się po blogu. Dzięki regularnej pracy ze snami można bardzo dużo skorzystać!

    Znajdź nas na Facebooku