w morzu nieświadomości
INTERPRETACJE

Praktyczny przykład pracy ze snem

W tym artykule pokażę, w jaki sposób można podejść do interpretacji prostego snu. Istnieją oczywiście różne techniki i sposoby pracy ze snami, a i same sny są przeróżne. Zatem podane tu podejście nie sprawdzi się zawsze. Jednak spokojnie można je potraktować jako krótką lekcję o temacie: „Interpretowanie snów – poziom początkujący.”

Jestem na dworcu w Ciechanowie. Pociąg ma być o 16. Jest ze mną chyba Andrzej, daleki znajomy. Mam mało czasu na spakowanie się. Wchodzę do swojego mieszkania (jakoś tak ono jest koło tego dworca) i zaczynam brać różne rzeczy. Mówię temu koledze, żeby już wsiadał. Zbieram swoje rzeczy m.in. pieniądze, dokumenty, jakieś jedzenie i potem coś jeszcze, nie pamiętam co – trochę tego mam. Zbieram i zbieram. Wiem, że pociąg ma odjechać za 5 minut, a to pakowanie jednak dłużej mi zajmuje. W śnie mam tego świadomość, ale jakoś nie specjalnie się stresuję. W końcu wychodzę i się zastanawiam czy ten pociąg jeszcze będzie. W śnie jest tak jakby 17, więc chyba on już pojechał? Ale widzę, że stoi na peronie jakiś pociąg i ma duży przedział WARS-owy w środku (ładny). I pytam się dokąd ten pociąg jedzie i okazuje się, że on faktycznie jedzie do Warszawy, ale tak jakoś wychodzi, że będzie zatrzymywał się na wielu małych stacjach (miejscowościach). W tym śnie zależy mi bardzo, żeby tego dnia dojechać do Warszawy. Zastanawiam się co robić i czy czekać do jutra, czy może jest jeszcze jeden pociąg, czy też tym wolnym pociągiem jechać.

Poniżej proponowany sposób pracy z tego typu snem.

Najpierw zapisujesz sen. Jeśli jesteś w mojej grupie na FB, to zapewne wiesz jak prowadzić dziennik snów. Jeśli nie, to możesz dołączyć tutaj i obejrzeć live #dzienniksnow. Dowiesz się tam (między innymi), że w dzienniku snów, dobrze jest sny zapisywać tylko po jednej stronie – w praktyce, po prawej, a całą lewą zostawić właśnie na notatki – skojarzenia, przemyślenia, powtarzające się motywy itp.

Następnie wypisujesz skojarzenia. Poglądy całego świata nie mają znaczenia, liczą się twoje skojarzenia.  

Ciechanów – miejscowość rodzinna mamy, tam się wychowała, miasteczko prowincjonalne, ma zabytki
Andrzej – starszy człowiek, daleki znajomy, w praktyce dużo ode mnie starszy, postrzegam go już trochę jako „dziadka”
WARS – miejsce, które nas karmi, gdzie otrzymujemy pożywienie, w śnie wagon wyglądał super i stanowił połowę pociągu, który to w śnie był krótki
Warszawa – duże miasto, tu jest centrum sztuki i kultury, możliwości, stolica, tu jest też biznes, firmy

Następnie patrzysz na proces w śnie, który również sobie wypisujesz, uwzględniając emocje, o ile pojawiały się one w śnie. Możesz to zrobić używając strzałek.

Świadomość godziny odjazdu -> rozpoczęcie pakowania -> odesłanie Andrzeja -> długie pakowanie -> opóźnione przyjście na peron -> poszukiwanie pociągu -> brak odpowiedniego pociągu/konieczność powolnej jazdy -> niepokój/rozczarowanie

Po wypisaniu ciągu zdarzeń nadajesz tytuł całości, nie zawsze to pomaga, ale czasem dobrze pokazuje kwintesencję snu. Zastanawiasz się zatem, co w tym śnie było najważniejsze i nadajesz dużo mówiący tytuł:

„Zbyt długie pakowanie.”

Następnie przyglądasz się swoim zapiskom i jest dla ciebie jasne, że w śnie nie docierasz na odpowiedni pociąg, ponieważ zbyt długo się pakujesz. Zastanawiasz się, jaką dziedzinę życia ci to przypomina. Pomocne może być pytanie: W jakiej dziedzinie życia zbyt długo się „przygotowuję” („pakowanie”), a przez to (być może) przegapiam jakąś okazję („odjazd pociągu”)?

Najczęściej, po tak zadanym pytaniu odpowiedź przychodzi od razu, na przykład: „To jasne, zbyt długo czekam z odpaleniem projektu, gdyż niesamowicie koncentruję się na szczegółach (długie pakowanie).” Łączysz to z symbolami – w śnie chodzi o podróż z mniejszego miasta do większego, co intuicyjnie odczuwasz jako proces związany z twoim wzrostem.

Co dalej? Zastanawiasz się, co ten sen ci mówi o tobie i twojej obecnej sytuacji życiowej i jak z tego snu możesz skorzystać. Na przykład czy nie warto przyjrzeć się nadmiernemu perfekcjonizmowi („długie pakowanie”), albo zbytniej koncentracji na mało istotnych szczegółach, a dzięki temu uniknąć „odjazdu pociągu”, czyli utraty jakiejś szansy. Takie przemyślenia mogą cię zainspirować do tego, by nieco zmodyfikować swoje nawyki lub podejście do niektórych spraw.

Po analizie głównej myśli snu szukasz dalej. Sny są wielowarstwowe i potrafią splatać różne przesłania. Często jest tak, że zinterpretujemy główną myśl snu, a  różne poboczne wątki, które nam „do niczego nie pasują” ignorujemy. Tymczasem warto spróbować także się nad nimi pochylić. Przyglądasz się zatem motywowi kolegi i WARSA.

– >  „Starszy” kolega w śnie pojawia się tylko na początku i w pewien sposób człowiek ten zostaje przez ciebie oddalony, co pozwala przypuszczać, że być może sen ilustruje pozytywne zjawisko w psychice (np. pozbywanie się starych nawyków, przekonań itp.). Ponieważ wątek nie jest obciążony wysokim ładunkiem emocjonalnym, w śnie brak więcej informacji, a ty nie masz istotnych skojarzeń, zadowalasz się tego typu interpretacją. Podkreślasz jedynie słowo „Andrzej”– jeśli postać ta pojawi się w innych snach, spojrzysz wtedy ponownie na wszystkie sny z jego osobą, co może okazać się bardziej odkrywcze. Wyłapywanie powtarzających się wątków jest bardzo istotne w analizie marzeń sennych. Często na podstawie jednego snu, tak naprawdę dalej nic nie wiadomo, lub w wyniku interpretacji mamy jedynie „ogólnik”, z którego nic nie wynika.

– > Przyglądasz się też motywowi WARSA. Może chodzi tu o to, że sama podróż będzie cię „karmić” –  to przyszło ci jako pierwsze. Dlatego zastanawiasz się, czy podświadomość jeszcze dodatkowo przez ten motyw nie podkreśla po prostu, że twoje mozolne przygotowania są przesadzone (pakujesz jedzenie, a przecież w pociągu jest WARS). Inna opcja, która do ciebie także przemawia, dotyczy samego faktu obserwowania w śnie wagonu restauracyjnego. Wiesz, że fakt, iż widzisz to w śnie ma znaczenie. Wagon był duży, porządny. Zastanawiasz się zatem, czy nie jest to zaproszenie do tego, by zwrócić więcej uwagi na to, jak się odżywiasz. Ostatnio zbytnio o to nie dbasz… Wiesz, że to ważne, żeby twój życiowy „WARS” był dobrej jakości, jeśli chcesz daleko w życiu zajechać..

Rezultat snu (czyli co konkretnie postanawiasz):

  1. Postanawiasz działać szybciej, na swoje wielomiesięczne „przygotowania” patrzysz teraz trochę jak na prokrastynację. Zdajesz sobie sprawę, że jeśli chcesz czekać na idealny moment, gdy wszystko jest perfekcyjnie przygotowane.. to jeszcze niejeden pociąg ci odjedzie. Rzadko jesteśmy do czegoś idealnie przygotowani, a ty przecież nie chcesz do swojego życiowego celu dojechać jutro, albo pociągiem osobowym. W twoim życiu, w sprawach zawodowych interesuje cię „Pendolino”.
  2. Zamiast bułek na kolację sałatka.

Powyższy przykład pracy nad snem, przedstawia ważne elementy procesu interpretacji (jak na przykład poszukiwanie skojarzeń, czy analiza ciągu zdarzeń w śnie), które sprawdzą się w przypadku niejednego snu. Bardzo ważne jest też to, że ze snu wyciągasz wnioski. Jeśli od pięciu lat piszesz powieść, od kilku lat zmieniasz pracę lub zakładasz własną firmę, sen tego typu zapewne by ci się przydał…

Każdy może nauczyć się interpretowania snów! Zachęcam do stałej lektury postów i obecności na grupie FB.  Jeśli chcesz swoje sny omówić osobiście, zajrzyj tutaj.

 


    Znajdź nas na Facebooku