powtarzające się sny
ESEJ

Powtarzające się sny. Co oznaczają?

„Mam sen, który śni mi się co jakiś czas” – brzmi znajomo? Jeśli tak, oznacza to, że jest jakiś nieprzepracowany temat w twoim życiu, który domaga się uwagi. Co to może być? W tym artykule przedstawię kilka pytań, podpowiedzi i hipotez, które mogą okazać się pomocne.

Sny przychodzą do nas, ponieważ chcą zwrócić na coś naszą uwagę, coś nam pokazać, zmusić do myślenia. Robią to najczęściej po to, byśmy żyli lepiej, pełniej, odważniej, mieli więcej „życia w życiu”, lepiej znali samych siebie i żyli w zgodzie z własnymi wartościami i pragnieniami.

Tak jak w ciągu dnia myślimy nieustannie o różnych rzeczach, czasem w kółko mieląc w głowie te same tematy, tak i w nocy, nasz umysł pracuje, tworząc różne obrazy. To co powstaje w nocy, związane jest z tym, co się dzieje za dnia i co o tym tak naprawdę myślimy. Jeśli na przykład nasze własne zachowanie nam nie służy, oszukujemy samych siebie, uciekamy przed czymś, albo w głębi duszy coś nam nie pasuje w otaczającym nas środowisku, to myśli na ten temat będą regularnie pojawiały się także w snach.

Powtarzający się sen, może być zarówno przyjemny, neutralny, jak i być koszmarem. Najczęściej, im większy ładunek emocjonalny snu, tym ważniejsze jego przesłanie. Zrozumienie takiego snu może być pewnym wyzwaniem, gdyż skoro sen się powtarza, to mówiąc brutalnie, najczęściej oznacza to, że „coś do nas nie dociera”. Czasami, choć znacznie rzadziej, powtarzający się sen, może też przynosić pomysł – na przykład na rozwiązanie jakiegoś problemu.

Jeśli chcesz się pozbyć powtarzającego snu, musisz zrozumieć, o co w nim chodzi i do jakiego aspektu twojego życia on nawiązuje. Zanim podejdziesz jednak do jakiejkolwiek analizy, powinieneś wiedzieć, jaka dokładnie jest treść snu. Dlatego każdorazowo zapisz taki sen tuż po przebudzeniu, póki jeszcze go dobrze pamiętasz (ważne!). Zapisuj sen za każdym razem gdy ci się przyśni, zwracając uwagę na subtelne niuanse, które ulegają zmianom.

Zwróć też uwagę na to, co zadziało się w twoim życiu na przestrzeni ostatnich 24-48 godzin, zanim przyśnił ci się ten sen. Najlepiej po zapisaniu snu, na spokojnie napisz swoje wspomnienia z poprzedniego dnia. Jakie były najważniejsze wydarzenia, najważniejsze decyzje? Jakim kwestiom poświęcałeś swoje myśli? Co wzbudziło największe emocje? Zdenerwowało cię coś, czy wszystko w życiu spokojnie „płynęło”? Twoje myśli były błogie i beztroskie, czy coś cię może „zżerało od środka”? Wypisz wszystko. Być może już po paru takich samodzielnych sesjach, gdy porównasz wydarzenia z dnia poprzedzającego sen z motywem ze snu, zapali ci się jakaś mała lampka.

Czego najczęściej dotyczą powtarzające się sny?

Bardzo często spraw „grubych”, jakichś większych konfliktów wewnętrznych, lęków, autodestrukcyjnych zachowań, problemów i wyzwań życiowych.

Jedno jest pewne – przyczyna pojawiania się powtarzających snów leży gdzieś w tobie (z 99% prawdopodobieństwem – innego rodzaju sny są rzadkie).

Najczęstsze przyczyny powtarzających się snów to:

uciekanie przed podjęciem decyzji, odkładnie jej na wieczne później, tkwienie w niesprzyjającej sytuacji (toksyczna relacja), zachowywanie się w sposób autodestrukcyjny (nałogi), oszukiwanie samego siebie, postępowanie niezgodnie z sumieniem (np. oszukiwanie współpracowników, kontrahentów), uciekanie przed powołaniem życiowym, nieumiejętność ochrony własnych granic czy też lęk przed próbowaniem nowego.

To oczywiście nie wszystkie możliwości. Powtarzające się sny są tak przeróżne, jak różni są ludzie, którzy je śnią. Powyższe przykłady pokazują jedynie rangę tematu.

Terapia koszmarów i snów powtarzających się – kliknij tutaj.

Pracując z powtarzającym się snem, warto zastanowić się, czy sen pokazuje (najczęściej w sposób przerysowany) jak jest, czy też sen zawiera w sobie także instrukcję, co powinieneś zrobić. To może być trudne dla osoby, która nie ma doświadczenia w pracy ze snami, jednak warto o tej możliwości pamiętać. Wprawdzie sporadycznie, ale zdarzają się także sny z „instrukcją” lub pomysłem podświadomości odnośnie prawidłowego zachowania. Często tą instrukcją jest ostatnia rzecz, którą robi lub myśli bohater snu.

Jednym ze sposobów na pozbycie się powtarzającego snu jest uzyskanie świadomości w śnie i nawiązanie dialogu z bohaterami. Ich odpowiedzi mogą być zaskakujące!

Jak to zrobić?

  1. Wizualizuj sobie sen za dnia, odgrywaj wszystkie scenki i powtarzaj sobie: „następnym razem w takiej sytuacji zorientuję się, że jestem w śnie.”
  2. Przemyśl zawczasu co zrobisz, jak uda ci się rozbudzić świadomość w śnie. Pamiętaj możesz wtedy zrobić wszystko i wydawać polecenia przestrzeni snu – to twój świat. (Na przykład możesz postanowić, że skonfrontujesz się ze ścigającą postacią itp.)
  3. Pamiętaj, że w śnie trzeba niesamowicie szybko podejmować decyzje. Jeśli chcesz zadać jakieś pytania np. stworzeniom lub postaciom ze snu, to mówiąc kolokwialnie: „wbij je sobie zawczasu dobrze do głowy.”
  4. W śnie zadawaj pytania lub wykonuj działania, które pomogą ci w jakiś sposób zrozumieć, co dana postać ma symbolizować, w czym miałaby ci pomóc, czego od ciebie tak naprawdę chce. Pamiętaj, chodzi ci o to, żeby zrozumieć, czemu sen się powtarza i co podświadomość stara ci się powiedzieć.

A co o powtarzającym śnie powiedziałby Jung? „Takie sny są zazwyczaj próbą kompensacji jakiegoś defektu w życiowej postawie osoby śniącej lub miewają związek z traumatyczną chwilą, która zostawiła po sobie określone reakcje. Czasem potrafią również antycypować przyszłe ważne wydarzenie” – C.G. Jung; „Człowiek i jego symbole”.


Dobrze odczytany sen przestaje się śnić – jeśli potrzebujesz pomocy, masz dość swoich snów lub po prostu chcesz je zrozumieć zapraszam na konsultacje w ramach terapii koszmarów i snów powtarzających się.

Więcej o mnie dowiesz się z fanpage’a na Facebooku Sny – Tajny Język Podświadomości oraz strony O mnie :).

    Znajdź nas na Facebooku