pomysły i inspiracje
ESEJ

Najsłynniejsze pomysły i inspiracje ze snów

Sny pomagały i inspirowały wiele razy – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Legend, historii i relacji na ten temat jest sporo. Chociaż nie wszystko da się już sprawdzić, to jest tego wystarczająco dużo, by wiedzieć, że coś na pewno jest na rzeczy.

Oto kilka najczęściej przedstawianych przykładów. Warto dodać, że w niektórych przypadkach śniący ciągle żyje, albo zdarzenie miało miejsce stosunkowo niedawno.

A kto konkrNajsłynniejsze inspiracje ze snówetnie zainspirował się snem i co z tego wynikło?

Elias Howe
Pewnej nocy przyśniły mu się włócznie z dziurą na samym czubku narzędzia, dzięki czemu wpadł na pomysł, by oczko w igle maszyny do szycia umieścić na dole igły, a nie na górze, co znacznie wpłynęło na jakość szycia i pozwoliło stworzyć nowoczesne maszyny.
Rezultat: MASZYNA DO SZYCIA

August von Kekule
Gdy przyśnił mu się wąż zjadający własny ogon, ten niemiecki chemik wpadł na pomysł, że taką pierścieniowatą budowę musi mieć benzen.
Rezultat: BUDOWA BENZENU

Dmitrij Mendelejew
Pewnej nocy przyśniła mu się „tabela, w której wszystko było na właściwym miejscu” – do czego to doprowadziło, każdy pamięta z lekcji chemii .
Rezultat: UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW

Mary Shelley
Na pomysł książki „Frankenstein” wpadła podczas snu (być może był to koszmar ).
Rezultat: KSIĄŻKA „FRANKENSTEIN”

Jeff Johnson
Czy miałeś kiedyś buty firmy Nike? Jeff Johnson, jeden z pierwszych pracowników firmy wymyślił dla marki nazwę Nike, a właściwe wziął ją.. ze swojego snu (przyśniła mu się Grecka bogini ).
Rezultat: MARKA NIKE

Paul McCartney
Melodię „Yesterday” (która została uznana za najpopularniejszy utwór XX wieku!) usłyszał po raz pierwszy w swoim śnie. Podobnież na pograniczu jawy i snu, narodził się pomysł na „Let it be”.
Rezultat: PIOSENKA „YESTERDAY”, „LET IT BE”

Johnny Cash
Wymyślił aranżację swojego przeboju „Ring of Fire” w śnie, a inspiracje z jego snów przyczyniły się też do powstania innego hitu „And the Man Comes Round”.
Rezultat: PIOSENKA “RING OF FIRE”, „AND THE MAN COMES ROUND”

Harold Dickson
Odkrył lokalizację złóż ropy naftowej w Kuwejcie, tylko dlatego, że uważnie obserwował swoje sny, to tam uzyskał wskazówki, gdzie szukać nowych złóż.
Rezultat: ZŁOŻA ROPY NAFTOWEJ

Carl Jung
Na podstawie obrazu ze snu, trafnie zdiagnozował u swojego pacjenta raka mózgu
Rezultat: DIAGNOZA MEDYCZNA

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj post: „Jak podświadomość pomaga naukowcom?” i dowiedz się co robić, aby  w śnie uzyskać twórcze wskazówki.

    Znajdź nas na Facebooku