latanie na miotle
ESEJ

Mity na temat snów – Musisz to wiedzieć

 „Hihi, to teraz będziesz latać na miotle?” – spytała się mnie koleżanka, jeszcze na początku mojej przygody ze snami, „Czy dajesz gwarancję na to, że sen się spełni?” – ironicznie zapytał kolega.

Hmmm…

Pamiętaj, że to co ktoś mówi świadczy przede wszystkim, o tej osobie, o jej sposobie myślenia. W kontekście analiz sennych można by powiedzieć, że to czyjeś projekcje sposobu patrzenia na świat. Chociaż, swoją drogą wiedźma może być też całkiem przyjaznym archetypem, jeśli właściwie na nią spojrzeć. Wszak latając na miotle, widzi sprawy z wyższej perspektywy, do tego jest wolna i żyje po swojemu 😊.

Wróćmy jednak na ziemię. Tego typu przekonania świadczą w pierwszej kolejności o braku wiedzy na temat snów. Pokazują, jak bardzo polegamy na stereotypach i bez zastanowienia odrzucamy to, co nieznane i pozornie niezrozumiałe. Cóż się w sumie dziwić, gdy mało kto dzieli się wiedzą i inspiruje do zwrócenia uwagi na ten aspekt życia. „Wierzysz w sny?”, „Czy sny się spełniają?” – te pytania słyszałam wielokrotnie.

Przyjrzyjmy się zatem dzisiaj kilku najbardziej popularnym mitom i przekonaniom na temat snów. Być może, gdy podzielisz się tą wiedzą ze swoimi znajomymi, lepiej zrozumieją czemu interesujesz się tematem i dlaczego na Facebooku regularnie śledzisz stronę o snach :).

Mit numer 1: Większość snów jest prognostyczna i dotyczy przyszłości.

Komentarz: Większość snów dotyczy procesów zachodzących w twojej psychice, ich tematyka dotyka twojego życia wewnętrznego. Choć hasło „życie wewnętrznie” może zabrzmieć w pierwszym momencie górnolotnie, to w praktyce jest ono bardzo przyziemne. Życie wewnętrzne to procesy decyzyjne związane z pracą zawodową, rodziną, relacjami, miłością czy zdrowiem, a także emocje, które temu wszystkiemu towarzyszą. Twoje „tu i teraz”, to jak postrzegasz siebie, otoczenie i rzeczywistość. To przede wszystkim te tematy są na bieżąco komentowane przez twoją podświadomość. Statystycznie rzecz biorąc, taka jest większość snów.

Mit numer 2: W sny się „wierzy”.

Komentarz: Jeśli na dany moment nie jesteś w stanie odkryć znaczenia danego snu, to po prostu trzeba go odłożyć na bok. Choć komunikat ze snu nie zawsze jest łatwy do odczytania, to gdy przyjrzeć się prawidłowej interpretacji bliżej, w gruncie rzeczy jest ona całkiem logiczna i zrozumiała. Do tego poprawność interpretacji czuje się intuicyjnie, a prawidłowo odczytany motyw ze snu przestaje się śnić. Nie trzeba zatem w nic wierzyć. Tak zwane „sprawy dziwne i niewyjaśnione” są rzadkie i stanowią niewielką część snów.

Mit numer 3: Sny śnią się „na coś”.

Komentarz: W pewien sposób to przekonanie przypomina pierwsze. Myślenie, że sen śni się na „miłość”, na „pieniądze” etc. świadczy jedynie o tym, że sen w ogóle nie został zanalizowany. W praktyce, raczej niż „na coś”, sny śnią się „po coś” – po to by coś pokazać, zwrócić na coś uwagę, do czegoś zachęcić, ich rolą jest pomóc nam w naszym życiu, jeśli przestraszyć – to raczej po to, by nas przed czymś przestrzec. Myślenie, że sny śnią się „na coś” odbiera sprawczość, czyni człowieka całkowicie bezradnym wobec tajemniczych sił wszechświata. Choć siły te są potężne, nie zapominaj, że to ty jesteś panem swojego życia i od ciebie zależy jaki kierunek obierzesz i jaki sens nadasz swojemu istnieniu. Sen bardziej niż wyrocznią, jest po prostu cennym drogowskazem.

Mit numer 4: Jeśli ktoś mi się śni, to sen jest o nim.

Komentarz: Praktycznie prawie wszystkie sny są o tobie, pokazują twój świat, twój sposób rozumienia rzeczywistości, twoje szanse i zagrożenia. Istnieją wyjątki od tej reguły, ale są one niesamowicie rzadkie. Najczęściej inne osoby w twoich snach reprezentują różne części twojej osobowości. Czasem osoba w twoim śnie gra siebie samą (tzn. wujek faktycznie jest wujkiem), jednak i tak sen dotyczy wówczas twojego świata i twoich relacji z tą osobą.

Mit numer 5: Zły sen oznacza, że wkrótce stanie się coś strasznego.

Komentarz: „Zły” sen (to znaczy taki, w którym się boisz) bardzo często jest dobry, w tym kontekście, że zwraca na coś twoją uwagę, pokazuje coś, co ci szkodzi, co zżera cię do środka, albo co powinno zostać uleczone. Scenariusz snu jest niepokojący, głównie po to, żebyś sen w ogóle zapamiętał. Jest wiele przyczyn „złych” snów, jednak prawidłowo zinterpretowane „złe sny” najczęściej niosą lecznicze przesłania lub zmuszają do działań, które wprowadzają w życiu pozytywne zmiany.

Mit numer 6: Wszystkie sny dotyczą wnętrza twojej psychiki.

Komentarz: Zdecydowana większość snów dotyczy psychiki, obecnej sytuacji śniącego i sposobu, w jaki postrzega rzeczywistość. Poglądy na temat tego, co jeszcze jest możliwe w snach są różne i najlepiej prowadzić w tym zakresie własne obserwacje 😊.

Image by Mysticsartdesign on Pixabay

    Znajdź nas na Facebooku