koszmary dlaczego się śnią
ESEJ

Koszmary – Dlaczego się śnią? Co oznaczają?

Sny to głos twojego wnętrza, a przyczyna koszmarów zawsze znajduje się w twoim prawdziwym życiu na jawie, to tu trzeba jej szukać. Gdy zajmiesz się przyczyną i stawisz jej czoła, koszmary znikną same i będziesz spać spokojnie :).

Co ważne – wiele osób ma sporadyczne sny lękowe o różnej intensywności, to normalna reakcja na stresy, którym czasem przecież każdy z nas musi stawić w życiu czoła. Jeśli jednak czujesz, że to czego doświadczasz kwalifikuje się do działki „koszmary” i często się powtarza, problemowi należy się przyjrzeć.

Są różne rodzaje snów i każdy człowiek może dużo skorzystać dzięki pracy ze snami, ale praca z koszmarami ma wyjątkowe miejsce, gdyż jeśli podświadomość przysyła koszmar, znaczy najczęściej, że temat jest naprawdę ważny.

A jakie są najczęstsze przyczyny powtarzających się, nieprzyjemnych snów?

1. Odrzucanie powołania życiowego, nierozwijanie talentów, niesłuchanie się intuicji, poświęcanie wewnętrznej prawdy (np. na rzecz świętego spokoju, pozornego prestiżu czy dostatniego życia). Takie zachowanie to de facto zabijanie części swojej osobowości, dlatego zalękniona podświadomość wysyła męczące sny, w których na przykład zabijamy samych siebie albo znajdujemy martwe dzieci. Innym przykładowym motywem pojawiającym się u osób broniących się przed zmianą czy konfrontacją z własnymi talentami jest koszmar, w którym jesteśmy ścigani (więcej: tutaj).
2. Stres, strach i życie w lęku. To również pożywka dla koszmarów. Koszmary możemy mieć jeśli np. żyjemy w permanentnym lęku finansowym, albo jesteśmy w toksycznej relacji. Wtedy w snach gonią nas potwory, źli ludzie chcący nas zabić, jesteśmy źle traktowani przez innych, albo na przykład znajdujemy się w traumatycznych sytuacjach grożących za chwilę zagładą (groźba upadku, utopienia, tsunami etc.). Rożnego rodzaju przewlekły stres to jedna z najczęstszych przyczyn powracających koszmarów.
(Warto zwrócić uwagę, że podobne motywy w snach np. bycie ściganym mogę mieć czasem różne przyczyny – dokładna analiza treści snu w połączeniu z analizą sytuacji życiowej śniącego może rozjaśnić sytuację i pomóc znaleźć rozwiązanie do wdrożenia w życiu na jawie, a wtedy zaczniemy spać spokojnie).
3. Traumy. Koszmary często śnią się osobom, które ma ją za sobą traumatyczne przejścia – przeżyły wojnę, były świadkami zabójstw, spędziły czas w niewoli, w młodości były molestowane lub doświadczyły innych wydarzeń, które mocno zachwiały ich poczuciem bezpieczeństwa. Nawet jeśli od zdarzenia minęło sporo czasu, to bolesne i głębokie rany jeszcze długo potrafią odzywać się w snach.
4. Nieuczciwe zachowania, kłamanie, dwulicowość, brak spójności wewnętrznej itp. – to prawdziwe pole popisu dla koszmarów. W pewnym sensie koszmary są tutaj dobrym objawem, bo oznaczają, że mamy sumienie i to takie, które jeszcze działa i próbuje przebić się chociażby w snach.
5. Leki. Na przykład montelukast (lek na astmę) może powodować nietypowe, nieprzyjemne sny budzące grozę. Podobnie niektóre leki na depresję, alkohol lub inne używki również mogą negatywnie wpływać na nasze marzenia senne. Organizm może posłużyć się koszmarem także po to, żeby wybudzić osobę cierpiącą na bezdech senny.

Na szczęście – wiele przyczyn pojawiania się koszmarów można usunąć lub stawić im czoła po zrozumieniu treści snu. Nie jest to aż takie trudne (jednak rzadko kiedy pomoże tradycyjny sennik ;)).

Warto stawić czoła lękom lub problemom nie tylko po to, żeby koszmarów się pozbyć i zacząć spać spokojnie, ale przede wszystkim po żeby zacząć wieść lepsze życie. Mieć w nim więcej radości, satysfakcji, odwagi, spełniać się prywatnie i zawodowo.

Zachęcam cię drogi czytelniku do regularnej, samodzielnej analizy swoich snów, pracy w grupie czy też z bliską osobą. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy z zewnątrz, twój sen cię zaniepokoił i chcesz go ze mną omówić, zajrzyj tutaj.

    Znajdź nas na Facebooku