koszmary dlaczego się śnią
ESEJ

Koszmary – Dlaczego się śnią? Co oznaczają?

Sny to głos twojego wnętrza, a przyczyna koszmarów zawsze znajduje się w twoim prawdziwym życiu na jawie, to tu trzeba jej szukać. Gdy zajmiesz się przyczyną i stawisz jej czoła, koszmary znikną same i będziesz spać spokojnie :).

Co ważne – wiele osób ma sporadyczne sny lękowe o różnej intensywności, to normalna reakcja na stresy, które czasem przecież dotykają każdego. Jeśli jednak czujesz, że to, czego doświadczasz, kwalifikuje się do działki „koszmary” i często się powtarza, problemowi należy się przyjrzeć.

Są różne rodzaje snów i każdy człowiek może dużo skorzystać dzięki pracy ze snami, ale praca z koszmarami ma wyjątkowe miejsce, gdyż jeśli podświadomość przysyła koszmar, znaczy najczęściej, że temat jest naprawdę ważny.

W pewien sposób koszmary to najcenniejszy rodzaj snów. Bardzo często koszmar mówi o czymś, czego nie widzisz, a co ci szkodzi albo co latami niepotrzebnie tolerujesz. Taki sen wybija z letargu i zachęca do działania. Może być ci ciężko w to uwierzyć, ale najczęściej koszmar przychodzi po to, żeby zmienić twoje życie na lepsze. (sic!)

Bardzo często koszmar mówi o czymś, czego nie widzisz, a co ci szkodzi.

A jakie są najczęstsze przyczyny powtarzających się, nieprzyjemnych snów?

  1. Życiowa ślepota. Koszmary przychodzą, gdy nie widzimy czegoś, co nam ewidentnie szkodzi (np. partner wchodzi nam na głowę lub nas wykorzystuje, rodzic umniejsza nasze osiągnięcia albo stosuje szantaż emocjonalny, a może wchodzimy coraz głębiej w relację, która nam nie służy itp.). Możemy sobie mówić, nie jest tak źle, tak musi być, albo w ogóle totalnie nie widzimy tematu (sic!). Ale – podświadomość jest mądrzejsza i pokazuje nam tę sytuację w snach. To ważne, żeby do nas dotarło! To jest dla naszego dobra! A żeby na pewno do nas dotarło, w śnie musi być duży ładunek emocjonalny – i stąd koszmar. Inaczej sen nie zostałby w ogóle zapamiętany.
  2. Stres, strach i życie w lęku. To również pożywka dla koszmarów. Koszmary możemy mieć, jeśli np. żyjemy w permanentnym lęku finansowym albo znajdujemy się w trudnej sytuacji zawodowej. Wtedy w snach jesteśmy źle traktowani przez innych albo na przykład znajdujemy się w traumatycznych sytuacjach grożących za chwilę zagładą (groźba upadku, utopienia, tsunami etc.). Taki koszmar pokazuje, że psychika jest na skraju wytrzymałości i zachęca do szybszego działania (No, jak długo jeszcze pozwolisz tym „wściekłym psom” cię atakować??? Może czas coś z tym zrobić?)
  3. Odrzucanie powołania życiowego, nierozwijanie talentów, niesłuchanie się intuicji, poświęcanie wewnętrznej prawdy (np. na rzecz świętego spokoju, pozornego prestiżu czy dostatniego życia). Takie zachowanie to de facto zabijanie części swojej osobowości, dlatego zalękniona podświadomość wysyła męczące sny, w których na przykład zabijamy samych siebie albo znajdujemy martwe dzieci. Innym przykładowym motywem pojawiającym się u osób broniących się przed zmianą czy konfrontacją z własnymi talentami jest koszmar, w którym jesteśmy ścigani (więcej: tutaj).
  4. Traumy. Koszmary śnią się osobom, które mają za sobą traumatyczne przejścia – przeżyły wojnę, były świadkami zabójstw, spędziły czas w niewoli, w młodości były molestowane lub doświadczyły innych wydarzeń, które mocno zachwiały ich poczuciem bezpieczeństwa. Nawet jeśli od zdarzenia minęło sporo czasu, to bolesne i głębokie rany jeszcze długo potrafią odzywać się w snach. (Ale uwaga! Można prosić o energię uzdrowienia w snach – jak to zrobić, przeczytasz w artykule: Stres pourazowy i trauma. Co może ci pomóc?)
  5. Nieuczciwe zachowania, kłamanie, dwulicowość, brak spójności wewnętrznej itp. – to prawdziwe pole popisu dla koszmarów. W pewnym sensie koszmary są tutaj dobrym objawem, bo oznaczają, że mamy sumienie i to takie, które jeszcze działa i próbuje przebić się, chociażby w snach.
  6. Leki. Na przykład montelukast (lek na astmę) może powodować nietypowe, nieprzyjemne sny budzące grozę. Podobnie niektóre leki na depresję, alkohol lub inne używki również mogą negatywnie wpływać na nasze marzenia senne. Organizm może posłużyć się koszmarem także po to, żeby wybudzić osobę cierpiącą na bezdech senny lub w sytuacji innego problemu zdrowotnego.

Nieprzyjemne sny mogą także śnić się by zakomunikować jakiś problem zdrowotny, wprawdzie rzadko są to aż koszmary, jednak sny z taką informacją zazwyczaj także mają w sobie dosyć dużo lęku. Więcej przeczytasz w artykułach: Jak sny sygnalizują chorobę #1 oraz Jak sny sygnalizują chorobę #2

Na szczęście – wiele przyczyn pojawiania się koszmarów można usunąć lub stawić im czoła po zrozumieniu treści snu. Nie jest to aż takie trudne.

Niektórzy uważają, że pokój, w którym śnią się nam koszmary warto oczyścić energetycznie. Ten rytuał nie został nigdy potwierdzony naukowo ;), ale z pewnością nie zaszkodzi przyjrzeć się temu, jak wygląda sypialnia. Wieczny bałagan? Stara pościel? Wymięta piżama? I jak w takim miejscu mają się śnić piękne rzeczy? Po pierwsze trzeba zrobić porządek, po drugie wstawić kwiaty, świeczki, napełnić miejsce przyjemnym zapachem itp. itd. I co wtedy? Być może „nowa sypialnia” tak się spodoba, że za tym pójdą porządki w innych sferach życia, a to może być krok do pozbycia się koszmarów :).

Tymczasem, jeśli ciągle ci się nie uda zrozumieć natury swoich koszmarów, to możesz:

a) nauczyć się interpretować sny samodzielnie na pierwszym w Polsce kursie uczącym tej sztuki: Akademia Mistrzyni Snów

b) umówić się ze mną 1:1

I koniecznie śledź aktualne wpisy na Facebooku!

Życzę szybkiego pozbycia się koszmarów i wielu lepszych snów 🙂

    Znajdź nas na Facebooku