sny a choroba
ESEJ

Jak sny sygnalizują chorobę? #1

Taki sen przyśnił się Amerykance Sunni Ingalls:

„W śnie biegnę w wyścigu. Bardzo się cieszę, bo jestem na czele peletonu! Czuję moc! Nagle słyszę, że ktoś krzyczy moje imię i kątem oka widzę samochód. Chcę koncentrować się na biegu, ale w końcu zdaję sobie sprawę, że to mój mąż, który uporczywie do mnie macha. Prosi mnie, żebym weszła do auta, ale ja odmawiam. Mąż jednak jest uparty i składa obietnicę, że odstawi mnie potem w to samo miejsce biegu, w którym teraz jestem i będę mogła kontynuować wyścig. (Taka obietnica przeczy zasadom logiki, ale w śnie wydaje mi się to całkowicie normalne). Wsiadam do auta. Jedziemy do domu. Wchodząc do domu, widzę swoje odbicie w lustrze i zdaję sobie sprawę, że lewy węzeł chłonny mam bardzo napuchnięty. W tle stoi moja mama, która ma bardzo zmartwioną minę”.

Choć w gruncie rzeczy sen nie jest ani drastyczny, ani szokujący, to śniąca instynktownie odebrała go jako „ważny”.

Doktor Larry Burk, amerykański radiolog, który przeprowadził w Stanach jedyne (jak na razie) badanie dotyczące obrazów sennych u kobiet, u których później zdiagnozowano raka piersi, zauważył, że najbardziej charakterystyczną cechą snów ostrzegawczych jest wewnętrzne, bardzo silne przekonanie śniącej, że sen był „ważny”. Na drugim miejscu znalazły się wyrazistość i przeczucie, że ten sen był „inny” niż zwykłe sny. Trzecią częstą cechą charakterystyczną snów ostrzegawczych było obecne w śnie poczucie zagrożenia.

Wspomniany wcześniej sen skłonił Sunni do wizyt lekarskich, w wyniku których zdiagnozowano u niej raka. Na szczęście do lekarza poszła w porę i zgodnie z obietnicą złożoną przez jedną z postaci w śnie (mąż), mogła kontynuować udział w „biegu życia” 😊. „Czuję, że sen mnie uratował” – mówi. „Gdyby rak został zdiagnozowany później, być może byłby już w bardziej zaawansowanej fazie, a przez to znacznie trudniejszy do wyleczenia”.

Nie jest łatwo odczytać przekaz snów, a szokujący, czy budzący przerażenie sen, może równie dobrze dotyczyć życia psychicznego (tak jest najczęściej), albo niebezpieczeństw w życiu zawodowym czy prywatnym. Jest jednak całkiem sporo przykładów na to, że komunikacja na linii ciało – świadomość istnieje i odbywa się w snach.

Być może każdy z nas, ma po prostu większe możliwości niż nam się wydaje.

—-

PS: Kolejny artykuł tutaj: Jak sny sygnalizują chorobę #2?


PS_2: Niepokoją cię twoje sny? Chcesz wiedzieć więcej? Na co dzień znajdziesz mnie na mojej grupie FB: Rozmowy o snach i dobrym życiu.

    Znajdź nas na Facebooku