dom w snach
MOTYWY SENNE

Dom w snach. Co oznacza?

Z uwagi na rolę, jaką dom odgrywa w życiu, pojawia on się w naszych snach dosyć często. Może to być dom z dzieciństwa, obecne mieszkanie, albo.. dom z przyszłości, taki który dopiero planujemy kupić czy wybudować. Dom może być głównym bohaterem snu (np. dziwi nas jego stan albo odkrywamy w nim jakieś nowe pomieszczenia), ale może też odgrywać rolę drugorzędną – dom jako miejsce jakiegoś wydarzenia (impreza, rozmowy rodzinne itp.).

Co oznacza dom w śnie?

Jeśli myślisz, że na hasło „dom w śnie – co oznacza” uzyskasz prostą odpowiedź, to niestety muszę cię rozczarować. Temat jest szeroki jak rzeka, a dom może przyśnić się na tysiąc sposobów. Najczęściej jednak dom odczytujemy w znaczeniu psychologicznym. Dom to po prostu ty. Gdy będziesz mieć za sobą analizę kilku snów z wątkiem domu, psychologiczne spojrzenie na ten motyw wyda ci się zupełnie naturalne.

Nowy pokój i tajemne pomieszczenia

Jednym z przyjemniejszych motywów sennych związanych z domem jest sen, w którym odkrywamy nowy, piękny, dodatkowy pokój w domu. Taki sen może przyśnić się w okresie, gdy pracujemy nad jakąś umiejętnością lub zdajemy sobie sprawę, że drzemie w nas potencjał, o którego istnieniu nie wiedzieliśmy. Jeśli jednak znajdujemy w domu nowy pokój, ale jest on zamknięty, może być trudniej zrozumieć przesłanie snu. No bo co kryje się za tajemniczymi drzwiami? Sen pokazuje, że jakaś część psychiki jest dla nas niedostępna. Widocznie jest ona jednak ważna, bo inaczej nie pojawiałaby się w śnie. Co może się tam chować? Może być to talent, po który nie masz odwagi sięgnąć, ale może być to też coś nieprzyjemnego co tłumisz lub wypierasz ze świadomości – wspomnienia, poglądy, albo zachowania, których się wstydzisz. Takie elementy osobowości chować się mogą też w piwnicy, która pojawia się w snach niezależnie od tego, czy w domu naprawdę jest piwnica czy też nie. Często interpretowana jest ona jako podstawa psychiki śniącego. (Warto kiedyś do niej zejść :)).

Stan domu a stan ducha

Ponieważ najczęściej dom to ty, ale taki psychologiczny :), dlatego dobrze, gdy ten dom jest ładny i wszystko z nim w porządku. Niestety, nie zawsze tak jest, ale głowa do góry – sny śnią się nam m.in. po to, żeby uświadomić lub pomóc nam rozwiązać nasze problemy.

Chaos lub bałagan w domu mogą obrazować chaos emocjonalny, z kolei uczucie klaustrofobii może sygnalizować poczucie ograniczenia (np. w związku), a pusty pokój może przyśnić się, gdy czujesz się „pusty” w środku (wypalony, albo samotny). Jednak żeby dobrze zinterpretować sen, trzeba zwrócić uwagę na fabułę, emocje i szczegóły. Co dzieje się w pustym pokoju? Jak się w nim czujesz? Co robisz? Bo już na przykład nowy, pusty pokój, ale taki, który w śnie z radością wyposażasz, może przyśnić się w okresie budowania czegoś nowego, rozpoczynania nowej pracy, projektu czy ruszania z realizacją pomysłu biznesowego. To dobry znak, wierzysz w siebie i w projekt, a twoim zadaniem „za dnia” jest zastanowić się, jak to zrobić, by „pokój” rozsądnie wyposażyć i odpowiednio zaaranżować.

Dom a ciało fizyczne

Dom może też obrazować fizyczny stan twojego ciała – jeśli dom w śnie zaczyna się „sypać”, a ty w prawdziwym życiu mieszkasz w pięknej rezydencji, to może myślałeś niedawno o tym, że ciało się starzeje i nie jest już tak sprawne czy zwinne jak kiedyś? Co możesz zrobić, by spowolnić ten proces? Które części „domu” są najsłabsze?

(Ale czy sny mogą w ogóle sygnalizować choroby? Przeczytaj tutaj: Jak sny sygnalizują chorobę? #1)

Dom a rozwój osobowości

Ważne jest również to, czy jest to dom z dzieciństwa, z okresu studiów czy którejś z późniejszych faz życia. Poprzez lokalizację akcji, podświadomość subtelnie daje do zrozumienia, czego sen dotyczy. Wprowadzanie się do domu z dzieciństwa może oznaczać cofanie się w rozwoju lub powrót do starych nawyków, z kolei budowanie zupełnie nowego domu może przyśnić się osobom planującym zmiany w życiu – na przykład nowe projekty czy przedsięwzięcia biznesowe. Ten sam sposób myślenia można wykorzystać przy analizowaniu pokojów, jakie pojawiły się w śnie. Pokój z dzieciństwa może obrazować mniej dojrzałą część osobowości, a z kolei pokój starszej siostry lub brata nawiązywać do rozwoju.

Szerokie spektrum znaczeń

To zaledwie powierzchowne poruszenie tematu. Motyw domu w śnie ma szerokie spektrum znaczeń, a jak zawsze liczą się emocje, szczegóły i nasze własne skojarzenia.

(Jeśli na stronie jesteś pierwszy raz, koniecznie przeczytaj artykuł: „Czy popełniasz te błędy w interpretowaniu snów?” )

Czy sen może przewidywać przyszłość?

Należy ostrożnie podchodzić do wszelkich rewelacji rozsianych po Internecie w przeróżnych sennikach (błagam..). Najczęściej mówią one o tym, co sen oznacza powodując tylko niepotrzebny stres… tymczasem burzenie domu w śnie raczej nie zwiastuje kłótni z sąsiadem, a pusty dom niekoniecznie mówi o tym, że z naszych marzeń nici. Owszem, badacze snów czasami obserwują istnienie zjawiska pewnego rodzaju profetyczności w snach, ale rzadko działa to w tak machinalny sposób, jak opisane powyżej.

Co mam zrobić, jeśli przyśnił mi się sen o domu?

Pamiętaj, że dobra interpretacja snu to taka, z której coś dla siebie bierzesz. Zastanów się, co ten sen ci mówi o tobie? Jak się w nim zachowujesz? Co się dzieje? Jak wygląda dom – czy jest zadbany czy jest to ruina?  Jest w nim bałagan czy porządek? Jak się to ma do twojego życia, twoich myśli, sytuacji finansowej – czy widzisz tu analogie? Co możesz zrobić, żeby zmienić sytuację na lepsze? Pokój jest pusty? O jaki aspekt życia chodzi? Co możesz zrobić, żeby się wypełnił? Odkryłeś nowy pokój? Chcesz z niego skorzystać, czy jest ci niepotrzebny?

Pamiętaj, że dzięki dobrej interpretacji wykorzystujesz sen do swojego rozwoju, widzisz starą sprawę w nowej perspektywie, wpadasz na jakiś pomysł, postanawiasz zmienić nieskuteczne zachowanie, albo nabierasz więcej wiary w siebie. W dziale „Interpretacje” znajdziesz kilka przykładów, które pokazują jak wygląda praca ze snami.

A jeśli chcesz doświadczyć tego osobiście, zapraszam do kontaktu.

    Znajdź nas na Facebooku