sny a śmierć
ESEJ

Co śni się przed śmiercią?

Natura snów zmienia się w trakcie życia. Inne są sny dzieci, inne dorosłych, a jeszcze inne ludzi starszych.

Zadaniem snów jest pomóc nam w naszym życiu.

Sny ludzi młodych przygotowują najczęściej do realizowania zadań typowych dla pierwszej fazy życia (znalezienie partnera, założenie rodziny). Potem, stopniowo sny stają się bardziej refleksyjne, skłaniają się ku wnętrzu, związane są z rozwojem osobowości, dotykają zaniedbanych obszarów życia, często związane są z rozwojem duchowym.

A czy tuż przed śmiercią, gdy ciało słabnie i szykuje się do odejścia, podświadomość również przychodzi ze stosownym scenariuszem sennym?

Marie-Louise von Franz zaobserwowała, że sny ludzi, którzy mieli wkrótce umrzeć w pewien sposób „przygotowywały” ich do śmierci.

Taki oto sen przyśnił się choremu mężczyźnie niedługo przed zgonem: „Na dnie przepaści widzę duże drzewo. Jego korzenie obumierają i stopniowo wychodzą z ziemi. Nagle ziemia się trzęsie i widzę, że drzewo zaczyna spadać w otchłań. Myślę sobie: „To już koniec!”. A tu nagle drzewo zaczyna unosić się w powietrzu i wtedy wiem, że ono żyje nadal – żyje w powietrzu i bez korzeni”.
Interpretacja.
Chyba nasuwa się sama. Przesłanie snu można ująć następująco – Chociaż „drzewo życia” śniącego traci kontakt z ziemią (utrata korzeni, oderwanie od ziemi), to ze snu wynika, że proces życia będzie trwać nadal, w innym, wyższym (lot w górę) wymiarze.

Von Franz zaobserwowała, że tego typu wątek (przemiana/dalsze trwanie życia) pojawiał się w snach bardzo wielu ludzi chorych, spodziewających się rychłej śmierci.

Motyw życia, które trwa dalej, może przyśnić się poprzez bardzo różne symbole. Badacze tematu zauważyli, że ludzie mający wkrótce umrzeć często relacjonowali również takie obrazy senne jak przechodzenie przez tunel, ciemną chmurę, spotkanie z ukochanym partnerem, chodzenie przez wodę, przechodzenie przez most. Czasem pojawiały się motywy podróży, a także wątek kamieni szlachetnych i diamentów.

(Warto jednak zdać sobie sprawę, że sen tego typu może też przygotowywać „psychicznie do śmierci”, gdy jest ona jeszcze daleka, ale z jakiegoś powodu podświadomość uzna, że warto psychice przypomnieć o ostatecznym losie ziemskiego ciała…)

xxx

A co jeśli przyśniła ci się twoja śmierć (twój pogrzeb, ty jako nieboszczyk etc.)? O tym pisałam tutaj.


Chcesz o snach wiedzieć więcej? Masz sny, które cię intrygują? Śledź mój fanpage na FB, a już wkrótce przesłania ze snów staną się coraz bardziej zrozumiałe!

    Znajdź nas na Facebooku