cień według Junga
ESEJ

Cień – czarny charakter w naszych snach

Istnieją różne rodzaje komentarzy z głębin podświadomości. Czasem płyną do nas obrazy pełne wsparcia, innym razem treści są negatywne. Na szczęście jedne i drugie zazwyczaj niosą lecznicze przesłania.

Zważywszy na mądrość naszego wnętrza, należy zawsze założyć, że skoro sen jest negatywny, to znaczy, że człowiek ma w sobie wystarczająco siły, żeby twórczo na niego odpowiedzieć, gdyż w innym wypadku podświadomość, by w ogóle snu nie przysyłała. Po drugie, taki sen najpewniej zawiera w sobie informację, która jest wyjątkowo ważna. Negatywy ładunek emocjonalny ułatwia zapamiętanie treści, a skoro coś tak usilnie próbuje się przebić do naszej świadomości, to musi istnieć ku temu istotny powód. Ta zasada dotyczy zarówno całej treści snu, jak i negatywnych postaci.

Przez nasze sny co noc przewija się prawdziwa plejada przeróżnych charakterów. Przy czym czasem śnią się osoby, których wcale nie mielibyśmy ochoty poznać – ludzie, którzy budzą niesmak, wstręt, odrazę, z jakiegoś powodu nam się nie podobają. W śnie być może utrudniają akcję ze snu lub po prostu mają jakąś nieprzyjemną cechę charakteru (np. impulsywność, skłonność do agresji, zagrażają nam itp.).

Jung nazwałby takich bohaterów postaciami cienia. Jego koncepcja cienia to jedna z bardziej znanych teorii dotyczących postaci w naszych snach. Jej znajomość pomaga w zrozumieniu rzeczywistości sennej, a jednocześnie psychiki człowieka.

Koncepcja cienia zakłada, że w snach pojawiają się, między innymi, bohaterowie reprezentujący mroczne części naszej osobowości. Cień według Junga to archetyp, który uosabia tę część nas, której wolelibyśmy nikomu nie pokazywać. Znacznie wygodniej jest ją ukrywać przed resztą świata, a czasem i przed sobą samym.

(Przy okazji warto przypomnieć o tym, że większość snów to komentarze na temat naszego świata wewnętrznego. Oczywiście istnieją jeszcze inne rodzaje snów i wiele rzeczy jest możliwych ;), jednak statystycznie rzecz biorąc, najwięcej snów dotyczy naszego życia psychicznego).

Marie-Louise von Franz o cieniu pisze tak: „Dzięki marzeniom sennym poznajemy takie aspekty naszej osobowości, którym z różnych powodów wolimy nie przyglądać się zbyt dokładnie. Według Junga cień najczęściej pojawia się w naszych snach w ludzkiej postaci, z reguły przyjmując płeć śniącego. Cień kobiety będzie personifikować bohaterka płci pięknej, a cień mężczyzny jakaś męska postać. W praktyce warto jednak zachować otwartość na różne możliwości, gdyż w niektórych przypadkach cechy cienia może uosabiać także płeć przeciwna, a nawet i zwierzę.

Negatywni bohaterowie w naszych snach niekoniecznie świadczą o nas źle! Raczej należy potraktować ich jako cenne źródło informacji. To część nas, którą należy poznać, a Jung zapewne powiedziałby, że cień należy zintegrować. Prosty sposób na pracę z cieniem to po pierwsze odnalezienie takiej postaci w śnie, zidentyfikowanie jej jako postaci cienia (i jednocześnie części własnej osobowości), a następnie zadanie sobie następujących pytań:

  1. Co ta postać mówi mi o mnie?
  2. Jakie moje słabości uosabia?
  3. Co mogę zrobić, żeby cień zaczął działać na moją korzyść?

Jak pisze von Franz: „Cień niekoniecznie jest naszym przeciwnikiem. W rzeczywistości jest z nim dokładnie tak, jak z każdym człowiekiem, z którym musimy się dogadać, czasem się poddając (…), a czasem obdarowując miłością”.

W pracy z cieniem jedno jest pewne – najgorszą strategią jest ignorancja cienia. Znacznie lepiej jest go po prostu dobrze poznać. Tym bardziej, że według Junga, im bardziej go od siebie odsuwamy, tym bardziej będzie on pojawiał się w naszych snach, przypominając o sobie i domagając się uwagi. Zastanówmy się zatem lepiej jak z wroga zrobić przyjaciela, znajdźmy odwagę do konfrontacji. A czasem, może w nieco zmienionej formie, warto wręcz dopuścić go do głosu, gdyż zapewne wcale nie jest tak straszny, jak nam się wydaje.

Dzięki takiej strategii, cień zamiast osłabiać, stanie się źródłem naszej wewnętrznej mocy.  


Chcesz wykorzystać potęgę snów w swoim życiu? Przeczytaj „Podszepty Podświadomości”, a zrozumiesz, że co noc masz dostęp do głębokiej mądrości, która wspiera cię w ziemskiej wędrówce. Tak, chcę wiedzieć, o co chodzi w moich snach!

    Znajdź nas na Facebooku