koszmar bycie ściganym
MOTYWY SENNE

Bycie ściganym w śnie. Co oznacza?

Bycie ściganym to bardzo powszechny motyw senny. Śni się na całym świecie, w różnych krajach i kulturach.

Ścigać mogą zwierzęta, potwory, duchy, źli ludzie.
Z reguły sen pamięta się od momentu, gdy pościg już trwa, a śniący ze wszystkich sił próbuje uciec.

Sen o pościgu może brzmieć następująco:
„Biegnę przez ciemny las. Wiem, że jestem ścigany. Czuję, że prawie mnie doganiają. Chowam się w starej jaskini. Słyszę, że biegną obok. Nawet nie wiem, czy są to ludzie, czy jakieś inne istoty”.

Inny scenariusz może wyglądać tak, że w śnie uciekamy przed ufo, albo jakaś postać nas ściga, a my wiemy, że ta osoba nam zagraża i bardzo się jej boimy. W śnie zazwyczaj dominuje uczucie lęku.

Jak interpretować taki sen? O co w nim chodzi?

  • Sen o pościgu pokazuje, że w naszym życiu jest coś, przed czym uciekamy i czego się boimy.
  • Marie-Louise von Franz, analityczka jungowska, powiedziałaby, że jeśli w śnie coś nas goni, to znaczy, że chce nas dopaść :).

Sen o pościgu pokazuje, że w naszym życiu jest coś, przed czym uciekamy i czego się boimy.

Ale co może chcieć nas dopaść?

Różne są przyczyny snu o pościgu, ale najczęściej nie ściga nas żaden obcy! Większość elementów każdego snu to po prostu różne części naszej osobowości, zatem w takim śnie, w pewien sposób gonimy się sami :/.

Hmm…

To, co nas goni, to jakaś prawda o nas, która z jakiegoś powodu budzi nasz lęk.

Jakie są najczęstsze przyczyny snu o pościgu?

  • -> nasze własne szalone pomysły i talenty, których się bardzo boimy i w związku z tym spychamy je w zakamarki podświadomości
  • > lęk przed rozwojem i kolejnym życiowym krokiem (np. jeśli ściga nas postać, chcąca nas zabić, być może w śnie chodzi o śmierć nawyków czy przekonań, które nam nie służą i przydałoby się je zmienić, to znaczy pozwolić im umrzeć)
  • -> lęk przed bliskością (jeśli uważamy, że np. wszyscy mężczyźni/kobiety są źli, to być może ściga nas przekonanie, że jednak warto się otworzyć na drugiego człowieka, które oczywiście budzi ogromny lęk)
  • -> nałogi, które nam szkodzą, ale na co dzień wmawiamy sobie, że jest inaczej, a także nasze słabości, którym warto by stawić czoła
  • -> tego typu sny mogą się śnić także w okresach wzmożonego stresu

Analizując sny o pościgu, trzeba pamiętać, że uciekanie przed czymkolwiek nie jest strategią, dzięki której odnosi się sukces.

Analizując sny o pościgu, trzeba pamiętać, że uciekanie przed czymkolwiek nie jest strategią, dzięki której odnosi się sukces.

Chociaż w tego typu śnie, z reguły nie ma wskazówek, jakiej części życia czy jakiej postawy sen dotyczy, to są pewne sposoby na to, żeby dowiedzieć się, o co chodzi naszej podświadomości.

1. Konfrontacja. Jeśli sen się powtarza, to najlepiej codziennie przed zaśnięciem pomyśleć sobie: „Proszę ponownie o sen o pościgu. Jeśli w śnie będzie mnie coś ścigało, to tym razem odwrócę się i zapytam: Kim jesteś? Czego chcesz?”. (Należy to powtarzać przed snem codziennie, do czasu aż sen się przyśni). Uzyskanie świadomości w śnie i skonfrontowanie ze ścigającą siłą prowadzi najczęściej do bardzo istotnych i zaskakujących odkryć!

Więcej o konfrontacji przeczytasz też w artykule o snach powtarzających się.

2. Technika Interpretowania. Można skorzystać z techniki „części mojej osobowości”. Używając tej techniki, przykładowy sen podany na początku artykułu można by opowiedzieć tak: „Jestem ścigany przez jakieś nieznane mi części mojej osobowości. Czuję, że prawie mnie doganiają. Chowam się przed nieznanymi mi częściami mojej osobowości w mojej starej, bezpiecznej części osobowości (jaskinia). Nie wiem, czy te goniące mnie części mnie są ludzkie, czy jakieś inne (np. instynkty, niesprzyjające emocje etc.).”
Czasem już samo przedstawienie snu w taki sposób, uwzględniające wszystkie szczegóły historii, może spowodować, że śniący szybko zidentyfikuje, co tak naprawdę go „goni”, przed czym w życiu ucieka.

3. Analiza poprzedniego dnia. Ponieważ sny bardzo często komentują ostatnie 24, a czasem i 48 godzin naszego życia, pomocną strategią w odnalezieniu znaczenia takiego snu jest zastanowienie się, jak wyglądał poprzedni dzień – co istotnego się wtedy wydarzyło, a przede wszystkim co wydarzyło się „emocjonalnie”, w tym o czym rozmyślaliśmy, co nas poruszyło. Z wysokim prawdopodobieństwem, sen o pościgu nawiązuje do czegoś, co miało wtedy miejsce.

Snem powinniśmy się szczególnie zainteresować, jeśli jest on snem powtarzającym się. Widocznie temat jest ważny, inaczej nie dobijałby się do naszej świadomości.

A dlaczego mamy sen, w którym coś nas ściga??

W naszym najlepszym interesie! Bez spotkania z tym, co nas goni, nie pójdziemy w życiu do przodu. Będziemy powtarzać stare błędy, wzorce, schematy, żyć pasywnie, unikać nowego, albo tkwić w niesprzyjających nam okolicznościach.

Tymczasem podświadomość walczy o nas w naszych własnych snach.


Sny to kopalnia informacji na twój temat! Stale komentują każdy twój krok :). Chcesz zacząć korzystać z ich przekazów? Przeczytaj fragment mojej książki.

    Znajdź nas na Facebooku