koszmar bycie ściganym
MOTYWY SENNE

Bycie ściganym w śnie. Co oznacza?

Bycie ściganym to bardzo powszechny motyw senny. Śni się na całym świecie, w różnych krajach i kulturach.

Ścigać mogą zwierzęta, potwory, duchy, źli ludzie.
Z reguły sen pamięta się od momentu, gdy pościg już trwa, a śniący ze wszystkich sił próbuje uciec.

Najczęściej jest to coś takiego:
„Biegnę przez ciemny las. Wiem, że jestem ścigany. Czuję, że prawie mnie doganiają. Chowam się w starej jaskini. Słyszę, że biegną obok. Nawet nie wiem, czy są to ludzie, czy jakieś inne istoty.”

Jeśli w śnie coś nas goni, to znaczy, że chce nas dopaść.

A co może chcieć nas dopaść?
Najczęściej jest tak, że większość elementów każdego snu, to po prostu inne części naszej osobowości, zatem w takim śnie, w pewien sposób gonimy się sami.

To co nas goni to jakaś prawda o nas, której bardzo staramy się zaprzeczyć.

Jest ona bardzo głęboko ukryta w zakamarkach podświadomości, być może budzi nasz lęk, albo z jakichś innych powodów nie dopuszczamy jej do siebie i bardzo chcemy jej uniknąć.
Z reguły jest to coś, co blokuje nasz rozwój.

Ścigać może nas coś, co nam szkodzi i nas ogranicza – na przykład nałóg tytoniowy (ale zaprzeczamy, że nam szkodzi – „przecież to tylko kilka papierosków dziennie”), ścigać nas może lęk przed bliskością (ale w prawdziwym życiu udajemy, że nas nie dotyczy – chociaż ciągle jesteśmy sami), mogą to być ograniczające nas przekonania („nie mam żadnych talentów”, „nie warto próbować niczego nowego”, „dzieci beze mnie nie dadzą rady” itp.) lub życie wbrew naturze. Mogą też być to traumy z przeszłości czy inne nierozliczone wydarzenia.

Chociaż w tego typu śnie, z reguły nie ma wskazówek jakiej części życia dotyczy, to są pewne sposoby na to, żeby dowiedzieć się, o co chodzi naszej podświadomości.

1. Konfrontacja. Jeśli sen się powtarza, to najlepiej codziennie przed zaśnięciem pomyśleć sobie: „Proszę ponownie o sen o pościgu. Jeśli w śnie będzie mnie coś ścigało, to tym razem odwrócę się i zapytam: Kim jesteś? Czego chcesz?”. (Należy to powtarzać przed snem codziennie, do czasu aż sen się przyśni). Uzyskanie świadomości w śnie i skonfrontowanie ze ścigającą siłą prowadzi najczęściej do bardzo istotnych i zaskakujących odkryć!
(Pewien klient Marie-Louise von Franz miał powtarzający się sen o ścigającym go byku. Analityczka stale uważała, że to jakiś talent, którego śniący nie rozwija, w co on oczywiście nie mógł uwierzyć. Gdy w końcu udało mu się uzyskać kontrolę na snem, odwrócił się do byka. Zwierzę przyjmując waleczną pozycję stanęło na tylnych łapach, a zamiast męskiego atrybutu celowało w śniącego.. piórem…)
2. Technika Interpretowania. Można skorzystać z techniki „części mojej osobowości” opisywanej we wcześniejszym poście. Wówczas sen brzmiałby tak: „Jestem ścigany przez jakieś części mojej osobowości. Czuję, że prawie mnie doganiają. Chowam się przed nieznanymi mi częściami mojej osobowości w mojej starej, bezpiecznej części osobowości (jaskinia). Nie wiem, czy te goniące mnie części mnie są ludzkie, czy jakieś inne (np. instynkty, niesprzyjające emocje etc.).”
Czasem już samo przedstawienie snu w taki sposób, może spowodować, że śniący szybko zidentyfikuje, co tak naprawdę go „goni”, przed czym w życiu ucieka.

Snem powinniśmy się szczególnie zainteresować, jeśli sen o pościgu jest snem powtarzającym się.
Widocznie temat jest ważny, inaczej nie dobijał by się do naszej świadomości.

A dlaczego mamy sen, w którym coś nas ściga??

W naszym najlepszym interesie! Bez spotkania z tym, co nas goni, nie pójdziemy w życiu do przodu. Będziemy powtarzać stare błędy, wzorce, schematy, żyć pasywnie, unikać nowego, albo tkwić w niesprzyjających nam okolicznościach.

Tymczasem podświadomość pragnie naszego rozwoju.

    Znajdź nas na Facebooku