dlaczego interesowac sie snami
ESEJ

10 powodów, by zainteresować się snami

Choć na pierwszy rzut oka, mogą wydawać się zawiłe i pogmatwane, bliższe przyjrzenie się ich treści, okazuje się zaskakujące. „Tak, rzeczywiście taki jestem”, „Tak, to dokładnie moje dylematy” – sny bezlitośnie obnażają nasze „ja”, komentując zdarzenia z naszego życia.

Przyglądanie się sobie przez pryzmat marzeń sennych to nie tylko ciekawa przygoda, to możliwość spojrzenia na swoje wybory w świetle głębokich pragnień swojego wnętrza. To także okazja, by zobaczyć sprawy z innej perspektywy, wpaść na nowy pomysł lub otrzymać istotną wskazówkę.

Dlaczego warto interesować się snami? W jaki sposób skorzystasz? Powodów jest sporo. Oto niektóre z nich:

 1. Dzięki snom, trafniej oceniasz swoją aktualną sytuację. Sny na bieżąco komentują twoje życie, pokazując obszary wymagające większej uwagi.
 2. Sny inspirują do dalszego rozwoju. Wszechświat naturalnie dąży do ekspansji, jest w procesie ciągłej ewolucji. Sny zapraszają cię, żeby brać w tym udział. Jeśli trzeba, bezlitośnie pokażą ci zaniedbane obszary lub życiowy marazm, którego nie dostrzegasz.
 3. Sny dostarczają wskazówki i pomysły. Poprzez działania bohaterów lub scenariusze wydarzeń, sny przynoszą pomysły i podpowiadają, jakie zachowania mogłyby ci pomóc w różnych sferach twojego życia.
 4. Sny wyostrzają twoją uwagę, wskazując na możliwe niebezpieczeństwa i zagrożenia – w tym niekorzystne, szkodzące ci sytuacje i układy, potencjalnych wrogów, czy własne szkodliwe nawyki. Czasem także pozbawiają cię iluzji, pokazując sprawy takimi, jakie naprawdę są.
 5. Sny dodają odwagi, tworząc obrazy zachęcające do działania. Gdy trzeba, w śnie pojawi się cichy głosik: „może byś tak spróbował..” Jednocześnie dbają o równowagę, w stosownym momencie tamując samozachwyt czy przesadną megalomanię.
 6. Dzięki snom poznajesz lepiej swój charakter, swoje słabości i silne strony. Mając dostęp do zakamarków twojego ja, podświadomość zna cię lepiej, niż ktokolwiek inny. Dzięki temu masz szansę działać bardziej skutecznie.
 7. Sny obrazują twoje wewnętrzne konflikty. To normalne, że czasem targają nami sprzeczne pragnienia. Gdy je zrozumiesz i wydobędziesz na światło dzienne, łatwiej jest podjąć decyzję.
 8. Sny nie pozwalają ci marnować talentów lub zbyt długo zastanawiać się nad kolejnym krokiem. To działanie, a nie rozmyślanie, dodaje skrzydeł i jest jedyną formą sprawdzenia poprawności dokonywanych wyborów. Podświadomość wie, że wygoda prowadzi do duchowej śmierci, życiowego zastoju i wypalenia.
 9. Sny przypominają o pragnieniach twojego wnętrza. Wsłuchany w głos duszy, nie uciekniesz przed powołaniem.
 10. Sny uwrażliwiają i uczą rozumieć sztukę. W pewien sposób podświadomość sama jest artystą, posługuje się metaforą, obrazem, niedopowiedzeniami. Dzięki pracy ze snami uczysz się lepiej odczytywać poezję, prozę, inaczej patrzysz na malarstwo, czy rzeźbę.

To działanie, a nie rozmyślanie, dodaje skrzydeł i jest jedyną formą sprawdzenia poprawności dokonywanych wyborów. Podświadomość wie, że wygoda prowadzi do duchowej śmierci, życiowego zastoju i wypalenia.

  Znajdź nas na Facebooku