interpretowanie snów
ESEJ

Czy popełniasz te błędy w interpretowaniu snów?

Ten tekst jest dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z interpretowaniem snów, albo zupełnie nie mają przekonania do tematu, a na stronie sny-tajnyjezyk.pl zjawiły się przypadkiem.

(Nie ma przypadków… 😉)

Jakie są trzy najczęściej popełniane błędy przez osoby, które nigdy ze snami nie pracowały?

Błąd #1: Dosłowne rozumienie treści snu

Bardzo wiele osób patrzy na swoje sny w sposób dosłowny. Nikt nas nie uczy jak odczytywać sny, zatem często rozumiemy je wprost. A w snach z reguły dzieją się rzeczy co najmniej dziwne, a scenariusze wydarzeń przeczą wszelkiej logice – jesteśmy w szkole, chociaż już dawno szkołę skończyliśmy, albo widzimy kogoś z naszej rodziny, kto już dawno nie żyje.., albo całujemy się z szefem, choć tak naprawdę wcale byśmy tego nie chcieli robić.., albo goni nas jakiś potwór, a my nie możemy uciekać, ponieważ nogi nam ugrzęzły.

Na pierwszy rzut oka sny to zupełnie bezsensowne, abstrakcyjne historie.

Czy mają sens?

Sny są trochę jak wiersze. Czytając wiersz zastanawiamy się co poeta miał na myśli.interpretacja snów Z tymże różnica miedzy snami a wierszami jest taka, że wiersze mówią do nas słowami, a sny obrazami. Zatem dopóki na sny nie zaczniemy patrzeć w sposób metaforyczny, to zawsze będziemy odrzucać treść snu.

Interpretując sny trzeba pamiętać, że sny bardzo rzadko są dosłowne. Dosłowny może być jakiś niewielki fragment snu – nasza myśl, coś co powie któryś uczestnik snu, ale to jest i tak najczęściej wrzucone w kontekst, który wymaga interpretacji.

Błąd #2: Ignorowanie fabuły

Bardzo często słyszę zapytania tego typu: „Śniła mi się moja babcia, co to znaczy? Śniło mi się, że wygrałem w lotto, co to znaczy?”

To jest tak, jakby chcieć zinterpretować mit o Syzyfie znając tylko jedno zdanie: „widziałem człowieka, który toczył jakąś kulę”, albo mit o Dedalu i Ikarze na podstawie jednego zdania: „widziałem człowieka, który latał”. Nie da rady zinterpretować, bo te historie mają przecież całe fabuły – jest tam jakiś początek, środek, zakończenie i dopiero gdy poznamy całość, można doszukiwać się znaczenia i przesłania mitu.

Podobnie jest ze snami.

Dlatego jest to tak ważne, żeby po obudzeniu, sen sobie jak najlepiej przypomnieć i szybko zapisać. To jest ważne, żeby zapisywać sny, ponieważ nasza pamięć, co zostało wielokrotnie udowodnione w przeróżnych badaniach, jest dosyć ulotna.

Czy warto pracować z niewielkim fragmentem snu?

Jeremy Taylor twierdzi, że warto (o swoich doświadczeniach pisze m.in. w książce „The wisdom of your dreams”). Ja powiem tak: jeżeli zrobiłeś wszystko, co w twojej mocy, żeby sen sobie przypomnieć i mimo to pamiętasz tylko niewielki kawałek, to można pochylić się nad takim kawałkiem, chociaż trzeba pamiętać, że z jego wartością diagnostyczną może być jednak różnie.

Błąd #3: Nadmierne poleganie na sennikach

Dajmy na to, że przyśnił ci się jakiś sen, pamiętasz fabułę, sen został zapisany, no i w tym śnie pojawił się jakiś wyrazisty symbol, powiedzmy że przyśniła ci się świnia :). Co wtedy robisz? Zapewne to co większość osób, czyli wpisujesz to w google. „Świnia w snach – co oznacza?”, albo po angielsku „Pigs in dreams meaning” (stron sennikowych angielskojęzycznych jest znacznie więcej niż polskich, zatem uzyskasz znacznie więcej wyników).

No i patrzysz na informację na pierwszej stronie. A tam znaczenie snu wyjaśnione następująco: „Świnia to bardzo inteligentne zwierzę, to super symbol – oznacza on, że wświnia w snach twoim życiu zdarzy się wkrótce cos dobrego!”. A potem otwierasz kolejną stronę, a tam zupełnie odwrotna interpretacja: „O nie, świnia to zły znak  – czeka cię wkrótce jakieś nieszczęście.”

😊😊😊

 

Z symbolami sennymi to jest tak, że faktycznie są takie motywy senne, które śnią się po całym świecie, całej ludzkości i zostały one dosyć dobrze poznane. Takim motywem jest np. motyw ciąży, motyw spóźniania się na pociąg czy autobus, albo motyw nagości w snach.

(Na te tematy czasem piszę na blogu, a posty znajdziesz w kategorii: Motywy senne)

Natomiast interpretując sny trzeba pamiętać o tym, że sny tworzy każdy z nas osobno. Sny są wynikiem naszych indywidualnych doświadczeń życiowych. Oczywiście w snach występują motywy, emocje, symbolika czy sposób myślenia charakterystyczny dla całej ludzkości, natomiast trzeba pamiętać, że sny są jednocześnie indywidualne. W związku z czym pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić, gdy w śnie pojawi się jakiś wyrazisty symbol  (np. dajmy na to masz sen, a w nim nagle ni przypiął ni wypiął pojawia się żelazko albo namiot) – no to pierwsza rzecz jaką trzeba zrobić, to zastanowić się z czym się ten obiekt kojarzy – z historią z dzieciństwa, z wydarzeniem, osobą czy jakimiś emocjami itp. Pamiętaj, że sny są wynikiem naszych indywidualnych doświadczeń życiowych, stąd wymowa podobnych symboli może być różna u różnych osób.

Zainteresował cię ten temat? Dowiedz się Dlaczego warto zapisywać sny?

A jakie konkretnie korzyści można odnieść z pracy ze snami? Przeróżne! Podświadomość nieraz pomagała naukowcomJak podświadomość pomaga naukowcom?, dobrze zinterpretowany sen może zmotywować do działaniaDlaczego sen jest lepszy od coacha lub mówcy motywacyjnego?, sen może pokazać nam nasze życie uczuciowe Czego możesz dowiedzieć się ze snów o swojej relacji? lub zwrócić uwagę na kwestie zdrowotne Jak sny sygnalizują chorobę?.

Nie chcesz już przegapić żadnego snu? Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „Skuteczne sposoby na zapamiętywanie snów.”

    Znajdź nas na Facebooku