interpretowanie snów
ESEJ

Czy popełniasz te błędy w interpretowaniu snów?

Ten tekst jest dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z interpretowaniem snów, mają zerową wiedzę na ten temat albo też zupełnie nie mają przekonania do tej kwestii, a na stronie sny-tajnyjezyk.pl zjawiły się przypadkiem.

(Nie ma przypadków… 😉)

Jakie są trzy najczęściej popełniane błędy przez osoby, które nigdy ze snami nie pracowały?

Błąd #1: Dosłowne rozumienie treści snu

Bardzo wiele osób patrzy na swoje sny w sposób dosłowny. Nikt nas nie uczy jak odczytywać sny, zatem często rozumiemy je wprost. Tymczasem w snach z reguły dzieją się rzeczy co najmniej dziwne, a scenariusze wydarzeń przeczą wszelkiej logice – jesteśmy w szkole, chociaż już dawno szkołę skończyliśmy, albo widzimy kogoś z naszej rodziny, kto już dawno nie żyje.., albo całujemy się z szefem, choć tak naprawdę wcale byśmy tego nie chcieli robić.., albo goni nas jakiś potwór, a my nie możemy uciekać, ponieważ nogi nam ugrzęzły.

Na pierwszy rzut oka zupełnie bezsensowne, abstrakcyjne historie.

Czy mają sens?

Sny są trochę jak wiersze. Czytając wiersz zastanawiamy się, co poeta miał na myśli.interpretacja snów Różnica między snami a wierszami jest taka, że wiersze mówią do nas słowami, a sny obrazami. Zatem dopóki na senne obrazy nie zaczniemy patrzeć w sposób metaforyczny, to zawsze będziemy odrzucać treść snu.

Interpretując sny, trzeba pamiętać, że sny rzadko są dosłowne. Dosłowny może być jakiś niewielki fragment snu – nasza myśl, coś, co powie któryś uczestnik snu, ale to jest i tak najczęściej wrzucone w kontekst, który wymaga interpretacji.

Błąd #2: Ignorowanie fabuły

Bardzo często słyszę zapytania tego typu: „Śniła mi się moja babcia, co to znaczy? Śniło mi się, że wygrałem w lotto, co to znaczy?”

To jest tak, jakby chcieć zinterpretować mit o Syzyfie znając tylko jedno zdanie: „widziałem człowieka, który toczył jakąś kulę”, albo mit o Dedalu i Ikarze na podstawie jednego zdania: „widziałem człowieka, który latał”. Nie da rady zinterpretować, bo te historie mają przecież całe fabuły – jest tam jakiś początek, środek, zakończenie i dopiero gdy poznamy całość, można doszukiwać się znaczenia i przesłania mitu.

Podobnie jest ze snami.

Dlatego jest to tak ważne, żeby po obudzeniu, sen sobie jak najlepiej przypomnieć i szybko zapisać. To jest ważne, żeby zapisywać sny, ponieważ nasza pamięć, co zostało wielokrotnie udowodnione w przeróżnych badaniach, jest dosyć ulotna.

Błąd #3: Nadmierne poleganie na sennikach

Dajmy na to, że przyśnił ci się jakiś sen, pamiętasz fabułę, sen został zapisany, no i w tym śnie pojawił się jakiś wyrazisty symbol, powiedzmy, że przyśniła ci się świnia :). Co wtedy robisz? Zapewne to, co większość osób, czyli wpisujesz to w google. „Świnia w snach – co oznacza?”, albo po angielsku „Pigs in dreams meaning” (stron sennikowych angielskojęzycznych jest znacznie więcej niż polskich, zatem uzyskasz znacznie więcej wyników).

No i patrzysz na informację na pierwszej stronie. A tam znaczenie snu wyjaśnione następująco: „Świnia to bardzo inteligentne zwierzę, to super symbol – oznacza on, że wświnia w snach twoim życiu zdarzy się wkrótce cos dobrego!”. A potem otwierasz kolejną stronę, a tam zupełnie odwrotna interpretacja: „O nie, świnia to zły znak  – czeka cię wkrótce jakieś nieszczęście”.

😊😊😊

W rezultacie oczywiście stwierdzasz, że sny to bzdury :).

Z symbolami sennymi to jest tak, że faktycznie są takie motywy senne, które śnią się po całym świecie, całej ludzkości i zostały one dosyć dobrze poznane. Takim motywem jest np. motyw ciąży, motyw spóźniania się na pociąg czy autobus, albo motyw nagości w snach.

(Na te tematy czasem piszę na blogu, a posty znajdziesz w kategorii: Motywy senne)

Natomiast interpretując sny, trzeba pamiętać o tym, że sny tworzy każdy z nas osobno. Istotnym materiałem do stworzenia treści snu są nasze indywidualne doświadczenia życiowe. Oczywiście to nie wszystko – w snach występują motywy, emocje, symbolika czy sposób myślenia charakterystyczny dla całej ludzkości, natomiast trzeba pamiętać, że sny są jednocześnie bardzo indywidualne. W związku z czym pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić, gdy w śnie pojawi się jakiś wyrazisty symbol  (np. dajmy na to masz sen, a w nim nagle ni przypiął ni wypiął pojawia się żelazko albo namiot), to zastanowić się, z czym się ten obiekt kojarzy – z historią z dzieciństwa, z wydarzeniem, osobą czy jakimiś emocjami itp. Ponieważ sny są wynikiem naszych indywidualnych doświadczeń życiowych, stąd wymowa podobnych symboli może być różna u różnych osób.

Ten tekst był dla początkujących :). Teraz jesteś gotowy na więcej, zajrzyj tutaj.

    Znajdź nas na Facebooku