cykle życia w snach
ESEJ

A po zimie następuje wiosna..

Schemat takiego cyklu życia obserwujemy nie tylko w całej naturze, ale także w mitologii, baśniach, religiach i również w naszym życiu psychicznym.

Po życiu następuje śmierć. A po śmierci znowu życie.

W baśniach śmierć może być symbolizowana przez zejście do podziemnej krainy, gdzie bohater najczęściej musi przejść jakąś próbę, nabyć nową wiedzę, zanim znowu wyjdzie na powierzchnię – odrodzony i z nowymi siłami psychicznymi.
W religii chrześcijańskiej śmierć, a następnie zmartwychwstanie Chrystusa, stanowią sedno całej wiary. Zmartwychwstanie ostatecznie potwierdza moc i boskość Chrystusa.
W starożytnym Egipcie reprezentujący boga-słońce król, co pięć lat ulegał symbolicznemu przeobrażeniu. Jak pisze Marie-Louise von Franz, w starożytnym Egipcie co pięć lat celebrowano symboliczną śmierć króla i jego powrót do życia, na koniec obchodów mówiąc o nim: „jesteś teraz nowy, jesteś teraz odrodzony”.

Zatem śmierć w kontekście języka natury, języka baśni, czy religii nie oznacza końca, a jedynie przeobrażenie.

Tak jest często również w naszych snach.

Bardzo często sny, w których śniący umiera, jest świadkiem swojego pogrzebu, może widzi nagrobek, pojawiają się w okresach, kiedy kończy się stary, a rozpoczyna nowy rozdział życia. I tak o śmierci będą śnić osoby, które właśnie kończą edukację, zaczynają pracę, zmieniają pracę, zmieniają branżę, wchodzą w związek małżeński, albo przechodzą na emeryturę.

Coś się kończy, a coś nowego zaczyna.

Śmierć jest potężnym symbolem transformacji, dlatego ten wątek może pojawić się także w okresie, gdy zmianie ulegają poglądy czy priorytety życiowe. Psychika śniącego ulega wtedy istotnemu przeobrażeniu – w rezultacie może pojawić się sen, w którym na przykład widzimy siebie umarłego. Bardzo często budzi to niepokój śniącego.
„Śniło mi się, że umrę/umarłem. Czy to znaczy, że niedługo odejdę z tego świata?” Często tego typu sen budzi również niepokój co do stanu zdrowia. „A może to znaczy, że mam raka?”, „A może jakąś inną chorobę? Ostatnio bolała mnie przecież głowa/noga/ręka i trochę słabo mi się zrobiło. A może mam… ” STOP
Te myśli należy zatrzymać.

Nie bójcie się, gdy śni się wam wasza śmierć.

Chociaż motyw śmierci może śnić się w wielu kontekstach i mieć szersze spektrum znaczeń (temat nie tyle na osobny post, co na rozdział w książce), to z tego posta warto zapamiętać, że

1) sny rzadko mają znaczenie dosłowne

2) sen w którym śniący umiera/umarł najczęściej świadczy o przemianach psychicznych.

Zwróćcie jednak uwagę, że np. już inne znaczenie będzie miał sen, w którym śniący jest zabijany, powiedzmy przez swojego szefa. Taki sen świadczyłby najprawdopodobniej, o ogromnym obciążeniu życiem zawodowym, powodującym, że psychika jest na skraju wytrzymałości.
(Tak przy okazji – z takiego snu należałoby wyciągnąć wnioski. Zapamiętywanie i interpretowanie snów ma sens, gdy wyciągamy z nich wnioski i posuwamy się naprzód ze swoim życiem. W tym przypadku śniący np. mógłby rozważyć zmianę własnych zachowań na bardziej asertywne albo poszukanie nowej pracy).

A wracając do śmierci i pojawiających się wraz z tym motywem obawach o własne zdrowie. Sen o śmierci nie powinien być powodem do zmartwień w tej kwestii. Natomiast – tak, w snach mogą pojawiać się obrazy sugerujące, że z naszym zdrowiem jest coś nie tak.
Ale o tym za jakiś czas.

    Znajdź nas na Facebooku